-1.5 C
Ljubljana
petek, 22 novembra, 2024

Švedski evroposlanec: Če Kitajska podpira Rusijo, potem bi morala EU podpreti Tajvan

Piše: Ivan Šokić

Poslanec Švedskih demokratov v Evropskem parlamentu je v nedavnem nastopu odnos Evropske unije do Kitajske označil za lahkoveren. Evropsko unijo je pozval, da se na Kitajske trditve o tesnih vezeh z Rusijo odzove s povečanjem finančne podpore Tajvanu za dvakratnik finančne podpore, ki jo Rusija dobi od uradnega Pekinga.

Tajvan uradno priznava le 15 držav na svetu. Kitajska je uspela v svetu uveljaviti svoje prepričanje, da je Tajvan, pa naj bo še tako “trmast” zgolj del Kitajske. Da Kitajska ne dopušča odstopanja od tako imenovane politike ene Kitajske je pred meseci zaradi dejanj Litve občutila tudi Evropska unija.

Kitajska uradno v odziv na vzajemno odprtje diplomatskih pisarn v Taipeju in VIlniusu med Litvo in Tajvanom ni reagirala. V praksi, pa je posledice litvanske diplomacije čutilo evropsko gospodarstvo. Kitajska je namreč od evropskih prizvajalcev zahtevala prenehanje uvoza litvanskih izdelkov. Zahteva je še posebej udarila nemške, švedske in francoske proizvajalce. Neuradno je bilo slišati grožnje o prekinitvi poslovanja z državami, ki ne bodo spoštovale kitajske suverenosti. Preprosto rečeno, z državami, ki bi želele Tajvan obravnavati kot kaj več kot “zgolj” še eno kitajsko provinco.

Zdaj, zaradi kitajskega tesnega sodelovanja z Rusijo poslanec Švedskih demokratov v Evropskem parlamentu Charlie Weimers zahteva povračilne ukrepe proti Kitajski. Po njegovem mnenju bi morala EU v Tajvan investirati dvakrat toliko kolikor Kitajska investira v Rusijo. “Mogoče je čas, da EU pove, da bo zasledovala podobno strateško sodelovanje s Tajvanom: brez predvidenega konca, brez prepovedanih področij, brez zgornjih omejitev.”

Weimers je Evropskemu parlamentu predlagal, da k temu pozove EU in države članice. Njegov govor je naletel na odobravanje tajvanskega zunanjega ministra

Josepha Wuja, ki je izpostavil, da bo Tajvan sodeloval z EU pri zasledovanju miru, obrambi demokracije in stal ob strani Ukrajini medtem ko se krepi naveza med Moskvo in Pekingom.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine