Piše: Jože Jan
Na 100.000 prebivalcev ima Srbija dnevno okuženih 93,5 oseb. Vlada se bori, da bi prepričala mlade k cepljenju, vendar se je do sedaj cepilo manj kot 40% Srbov in vlada si ne upa ukrepati večjih omejitev.
Ko gledamo natrpane restavracije, le nekaj oseb z maskami na obrazu in državo skoraj brez omejitev, si predstavljamo, da je Srbija pandemijo pustila za sabo. Toda Srbija je trenutno država, ki ima največ okužb s Covid-19 na svetu.
Balkanska država, ki ima sedem milijonov prebivalcev, je v zadnjih dveh tednih v povprečju imela več kot 6.500 dnevnih primerov novih okužb, – po podatkih AFP to predstavlja 93,5 oseb na 100.000 prebivalcev – kar je daleč najvišje število na svetu.
Srbija ima na razpolago mnogo cepiv raznih laboratorijev, vendar ima polno cepljenih le 40% prebivalstva. Čeprav je država že zdavnaj uvedla obvezno rabo mask in socialno distanco v zaprtih prostorih, se ta pravila skoraj ne upoštevajo.
»Nisem zaskrbljen zaradi virusa. Imel sem ga lani in to ni bila velika stvar«, je za AFP povedal 20-letni študent ekonomije Marko v nabito polnem baru v Beogradu.
Zdravstveni delavci so vlado pozvali, naj uvede strožje ukrepe, na primer, naj omeji odpiralni čas trgovin ali uvede zdravstveno spričevalo, ki bi omejilo socialno interakcijo tistih, ki niso cepljeni. Toda premierka Ana Brnabić je ta predlog zavrnila in zatrdila, da ga ni mogoče učinkovito vsiliti. »Zdravstvenega spričevala ni možno nadzorovati, tako kot je nemogoče nadzorovati uporabo mask v zaprtih prostorih« je v nedavnem televizijskem nastopu dejala Brnabićeva. »Za to imamo zdravilo in to je cepljenje«, je dodala.
Sloviti srbski epidemiolog Predrag Kon, član ekipe svetovalcev vlade, je po tej izjavi dejal: »Ne morem razumeti, kar sem pravkar slišal. To je sporočilo vlade, da smo sami«, je izjavil in vlado obtožil »oviranja«.
Tiskovna agencija AFP je srbsko vlado zaprosila za intervju, vendar ni dobila odgovora.
Srbija je sprva uvedla močan program cepljenja in si zagotovila milijone odmerkov iz zahodnih držav, Rusije in Kitajske in je prva evropska država, ki je pridobila dovoljenje za proizvodnjo kitajskega cepiva Sinopharm in ruskega Sputnik V. Toda bila je tudi zibelka številnih lažnih poročil o cepljenju, ki je v prebivalstvu spodbudilo nezaupljivost, posebno med mladimi. Celo nekaj kontroverznih zdravnikov je objavilo sume na družbenih omrežjih. Tako se danes Srbija sooča z dejstvom, da je cepljenih samo 22% mladih med 18. in 30. leti.
Srbski zdravnik Srdjan Lukić, ki dela v Sloveniji je na Twitterju objavil »Država ne sme samo priporočati cepljenje, ampak mora storiti vse, da ustavi laži in manipulacije proti cepivu«.
Vir: Infobae, po podatkih AFP