5.5 C
Ljubljana
četrtek, 23 januarja, 2025

Razmere v Nikaragvi

Piše: Damian Ahlin

Petindvajset držav Organizacije ameriških držav (OAS) je v petek diskvalificiralo nedeljske volitve v Nikaragvi.

Prejšnjo nedeljo, 7. novembra, je na volitvah v Nikaragvi zmagal predsednik Daniel Ortega. Sandinistični voditelj je bil ponovno izvoljen za peti petletni mandat in četrti zaporedni mandat na splošnih volitvah, ki niso bile priznane s strani večine mednarodne skupnosti, saj so se izvedle ob zelo nizki volilni udeležbi in brez opozicije.

V petek 12. novembra je bil na skupščini na sedežu OAS izdan dokument, katerega besedilo je potrdilo petindvajset držav članic, sedem se jih je vzdržalo, ena je bila odsotna in ena se ni strinjala. Besedilo je nastalo zaradi opozorila, da volitve niso bile svobodne, poštene in pregledne ter, da niso imele demokratične legitimnosti.

Na enainpetdeseti generalni skupščini Organizacije ameriških držav je bila sprejeta resolucija o razmerah v Nikaragvi, ki so jo predstavile Kanada, Antigva in Barbuda, Čile, Kostarika, Ekvador, Združene države Amerike, Dominikanska republika in Urugvaj.

Argentina je spremenila svoje stališče in glasovala za. Letos se je  vzdržala podpore dvema resolucijama Stalnega sveta Organizacije ameriških držav, v katerih je pozvala k svobodnim volitvam in izpustitvi vseh članov opozicije, priprtih v Nikaragvi, ker je želela ohraniti dobre odnose z državami članicami in hkrati poskušala spremeniti odločitev glasovanja v nedeljo 14. novembra v prid vladi, saj so bile volitve v Argentini.

Resolucija obžaluje, da režim v tej srednjeameriški državi ne upošteva diplomatskih in tehničnih pobud, ki jih od junija 2018 izvaja Organizacija ameriških držav za spodbujanje predstavniške demokracije in varstva človekovih pravic v Nikaragvi.

Poleg tega na podlagi načel Listine Organizacije ameriških držav in Medameriške demokratične listine ugotavlja, da je vlada resno spodkopala demokratične institucije v tej srednjeameriški državi.

V zvezi s tem naroča Stalnemu svetu OAS, naj v skladu z Listino OAS in Medameriško demokratično listino takoj opravi skupno oceno razmer v tej državi, ki naj bi bila končana najpozneje 30. novembra. Po tem obdobju mora ustrezno ukrepati.

Pred glasovanjem o pobudi je predstavnik Nikaragve Michael Campbell kategorično zavrnil osnutek resolucije, ki naj bi bil po njegovih besedah, v tej generalni skupščini vsiljen njegovi državi.

Prav tako je obsodil, da je med njenimi predlagatelji samozvanec, ki si prisvaja mesto Venezuele, pri čemer je imel v mislih delegacijo opozicijskega voditelja Juana Guaidója, in opozoril, da to še povečuje nezakonitost in ničnost resolucije.

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine