-2.4 C
Ljubljana
petek, 15 novembra, 2024

Putinov nekdanji svetovalec razkril, katera sankcija bi končala vojno

Piše: Damian Ahlin

Andrej Illarionov, ki je med letoma 2000 in 2005 delal na področju gospodarske politike, je dejal, da bi se vojna lahko končala v mesecu ali dveh, če bi zahodne države sprejele določene odločitve.

Nekdanji glavni ekonomski svetovalec ruskega predsednika Vladimirja Putina je dejal, da bi zahodne države z resnično zaplembo na rusko energijo lahko ustavile vojno v Ukrajini.

Dr. Andrej Illarionov je povedal, da Rusija ne jemlje resno groženj drugih držav, da bodo zmanjšale porabo energije v Rusiji. Evropa namreč kljub prizadevanjem za zmanjšanje odvisnosti od Rusije še naprej kupuje nafto in plin.

Lani so zaradi visokih cen nafte in plina prihodki od nafte in plina predstavljali 36 odstotkov celotne porabe Rusije. Velik del teh sredstev prihaja iz Evropske unije, ki iz države Vladimirja Putina uvozi skoraj 40 odstotkov plina in 27 odstotkov nafte.

Dr. Illarionov je dejal, da bi se ruske vojaške operacije v Ukrajini verjetno končale, če bi zahodne države v mesecu ali dveh poskušale uvesti dejansko zaplembo na izvoz ruske nafte in plina. Dodal je: To je eden od zelo učinkovitih instrumentov, na katerega zahodne države še vedno računajo.

Medtem ko se trgovina z nafto in plinom med konfliktom nadaljuje, pa so zaradi uvedenih obsežnih sankcij zastale številne druge gospodarske dejavnosti, številna tuja podjetja so zapustila državo, izvoz pa je bil moten.

Nedavna raziskava ruske centralne banke napoveduje, da se bo gospodarstvo letos skrčilo za 8 odstotkov, medtem ko Mednarodni finančni inštitut meni, da bi se lahko skrčilo celo za 15 odstotkov.

Illarionov je opozoril, da je bil predsednik Putin pripravljen prevzeti udarec za gospodarstvo, kar kaže, kakšne so njegove prednostne naloge. Njegove ozemeljske in imperialne ambicije so veliko pomembnejše od vsega drugega, tudi od preživetja ruskega prebivalstva in finančnega položaja države … in celo od finančnega stanja njegove vlade, je dejal.

Ogrožena delovna mesta

Predsednik Putin je prejšnji teden, v času napetosti z Evropo glede načina plačevanja plina dejal, da so ključni kazalniki zdravja ruskega gospodarstva ustvarjanje delovnih mest, zmanjšanje revščine in neenakosti, izboljšanje kakovosti življenja ljudi ter dostopnost blaga in storitev.

Po podatkih Svetovne banke skoraj 20 milijonov Rusov živi v revščini. V zadnjih letih se je predsednik Putin zavezal, da bo to število prepolovil. Dr. Illarionov je dejal, da se bo zdaj zaradi gospodarskih težav to število verjetno podvojilo, morda celo potrojilo.

Center za strateške raziskave, ki ima sedež v Moskvi, je ocenil, da bi lahko izginilo dva milijona delovnih mest, saj se je stopnja brezposelnosti zvišala s prejšnje nizke ravni.

Rusija je država z veliko inercije v družbi in veliko strahu, ki ga spodbujajo oblasti. Ljudje se namreč zelo bojijo protestirati, saj bi lahko v tem trenutku za dolgo, dolgo časa pristali v zaporu.

Putinov nekdanji svetovalec Dr. Andrej Illarionov, ki zdaj živi v ZDA, je dejal, da je menjava vlade prej ali slej neizogibna. V sedanjem političnem režimu je popolnoma nemogoče videti pozitivno prihodnost Rusije.

Vir: lanacion.com   

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine