4.8 C
Ljubljana
nedelja, 2 februarja, 2025

Požari v Los Angelesu in posledice: uničene cele soseske, nesposobna županja bi morala odstopiti

Piše: Bogdan Sajovic

Los Angeles je prizadel ogromen požar, ki je izbruhnil na več lokacijah v mestu.  Nesposobna županja in vodstvo mestnih gasilcev so pripomogli h katastrofi. Med pogorelci tudi mnogi estradniki. Progresivci za katastrofo krivijo podnebne spremembe.

V Los Angelesu je izbruhnilo 31 požarov na različnih lokacijah, od katerih v času pisanja tega prispevka dva največja še vedno nista pogašena. Ni še znano dokončno število žrtev, za zdaj so našteli 27 mrtvih in 31 pogrešanih. Prav tako še ni znan obseg škode, ki pa jo lahko predvidevamo v milijardah dolarjev samo v uničenih nepremičninah, saj je požar upepelil tudi območje, na katerem so stale razkošne vile, katerih tržna vrednost je bila tudi dvajset in več milijonov dolarjev na zgradbo.

Plameni so izbruhnili 7. januarja in se hitro širili. Temu je botrovalo tudi vreme, saj so vetrovi dosegli tudi 160 kilometrov na uro in raznašali goreče delce po vsem mestu. Širjenju požara pa je botrovala tudi človeška nesposobnost, saj hidranti niso delali, kot bi morali. V njih ni bilo dovolj vode oziroma pritiska, da bi gasilci lahko uporabili gasilne cevi.

Izbruhnilo je torej 31 požarov na različnih lokacijah, ta čas pa sta nepogašena le še dva na dveh lokacijah, ki so ju že ocenili kot drugega in četrtega najbolj uničujočega v zgodovini Kalifornije.

Nesposobna županja in vodstvo gasilcev

Požar, ki so ga poimenovali Eaton, je upepelil večji del predela Altadena, deloma pa je prizadel tudi nekaj sosednjih mestnih četrti, predvsem Pasadeno. Po do zdaj dostopnih podatkih je življenje izgubilo 27 ljudi, 31 jih še pogrešajo, uničenih ali poškodovanih pa je okoli 7500 zgradb. Ker gre za rasno mešano demografsko območje, v katerem je belega prebivalstva le okoli dobra tretjina, se že slišijo obtožbe rasizma, češ da gasilci niso opravili dobro svojega dela, ker gre za območje, na katerem živi večinoma »obarvano« prebivalstvo.

To je seveda neumnost, županja je namreč črnka, vodstvo gasilcev pa vodijo lezbične feministke, ki že leta načrtno odslavljajo iz gasilskih vrst bele moške in jih nadomeščajo z bolj »raznolikimi« gasilci oziroma z »obarvanimi ženskami, osebami LGBT … Vodstvo gasilcev se je v preteklih letih celo hvalilo, kako so povečali »zastopanost manjšin« z neštetimi delavnicami za ozaveščanje, ki so jih organizirali. Tako so izgubljali čas in denar za progresivne neumnosti, namesto da bi ga porabili za načrtovanje učinkovite obrambe pred požari ali za nadzor nad hidranti, saj so v eni od »obarvanih« četrti šele zdaj odkrili, da manjka okoli tristo hidrantov, ki so jih prebivalci odmontirali in prodali za staro železo, ali pa za fizično pripravljenost novih gasilcev, saj je vodja »urada za raznolikost« mestne gasilske uprave izjavila, da če ona kot ženska ni zadosti močna, da bi lahko odnesla moškega iz goreče hiše, si je tega kriv moški, ker se je znašel na napačnem kraju. Kljub tej izjavi je ostala na funkciji in dobiva okoli 300 tisoč dolarjev letne plače.

Morda bi prebivalci Altadene lahko svoj gnev zlili tudi na guvernerja Gavina Newsoma ali pa županjo Karen Bass, za katera so mimogrede večinsko glasovali za odvzetih 18 milijonov dolarjev letno iz poračuna gasilcev in jih raje namenili za nezakonite migrante ali pa okoljevarstveni zakonodaji, ki je prepovedala čiščenje gozdnih predelov z odpadlim listjem in vejami posušenih dreves okoli mesta zaradi »nevmešavanja v naravo«. Končno in ne nazadnje je okoljevarstvena zakonodaja speljala vodne tokove iz notranjosti Kalifornije mimo Los Angelesa v ocean, da bi lahko v vodni tok naselili sladkovodne ribe, ki jih sicer v kalifornijskih sladkih vodah ne manjka. Prav ti mimo mesta speljani tokovi so bili tisti, ki so manjkali, da bi napolnili rezervoarje in ustvarili zadosten pritisk, da bi lahko gasilci uporabili gasilne cevi.

Med pogorelci tudi estradniki

Drži pa, da je bil veliko večje pozornost javnosti deležen požar na območju Palisad, ki je divjal po istoimenski četrti. V tej četrti je namreč tudi območje razkošnih vil, v katerih so prebivali mnogi prebivalci iz filmskega sveta in estrade na splošno. Svoja domovanja so tako izgubili Jeff Bridges, Adam Brody, Michael Connelly, Denise Crosby, Billy Crystal, Anna Faris, Mel Gibson, Jennifer Grey, Ed Harris, Paris Hilton, sir Anthony Hopkins, Tina Knowles, Ricki Lake, Rosie O’Donnell, JJ Redick, Candy Spelling, Miles Teller, Milo Ventimiglia, če naštejemo le nekatere. A vsaj niso izgubili življenj, saj je požar v tem okrožju terjal deset smrtnih žrtev. V celotni četrti je uničenih ali poškodovanih okoli 4500 zgradb.

V nasprotju z Altadeno je v četrti Palisades živelo preko 80 odstotkov belega prebivalstva, zato tamkajšnji pogorelci niso mogli kričati o rasizmu. Prav tako pa tudi niso mogli kriviti guvernerja ali županje. Ne samo da so tudi oni večinsko glasovali zanju, mnogi pogorelci so tudi osebno agitirali na njuni strani. Posnetki estradnikov, ki se smehljajo ob županji, so v zadnjih dneh preplavili svetovni splet. Agitirali so zanjo, čeprav je njen protikandidat, po poklicu nepremičninski podjetnik, opozarjal prav na okoljevarstveno zakonodajo in politiko »raznolikosti«, ki jo zganja mestno gasilstvo, kot potencialno nevarnost. In ni bil edini, mnogi v Kaliforniji pa tudi drugje so opozarjali na možnost katastrofe. Nedavno je bila to tema na podkastu Joeja Rogana, na to je opozarjal celo Trump. In nič, progresivni Kalifornijci so volili progresivne kandidate in progresivno agendo.

Ker zdaj po katastrofi ne morejo kriviti politikov, ki so jih sami izvolili in zanje celo agitirali, so seveda našli poglavitnega krivca za katastrofo v podnebnih spremembah.

To pomeni, da jih ni izučila niti katastrofa, ki je prizadela njih same, in bodo na naslednjih volitvah seveda spet volili nesposobnega, a »progresivnega« kandidata.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine