11.2 C
Ljubljana
torek, 5 novembra, 2024

Portugalska: val kibernetskih napadov na strateška podjetja

Piše: Damian Ahlin

Štirje milijoni uporabnikov Vodafona so bili v najbolj hudem napadu, ki so ga doslej zabeležili v tej državi in ki je za eno uro prekinil osnovne storitve, prikrajšani za električno energijo.

V nedeljo, 2. januarja, sta spletni strani vplivnega tednika Expresso in televizijske postaje SIC, ki pripadata portugalski skupini Impresa, namesto novice objavili sporočilo: Podatki bodo izpraznjeni, če ne  plačate odkupnino. Vdor je prijavila skupina Lapsus$, ki je pred nekaj meseci pridobila dostop do računalniškega sistema ministrstva za zdravje v Braziliji. Uničili so na milijone datotek obeh medijev. Podjetje je sporočilo, da odkupnina ni bila plačana.

Po besedah pravosodne policije je šlo pri kibernetskem napadu bolj za hranjenje ega kot denarnice. Vdor velike medijske skupine je zanje ponos in način, kako se lahko pohvalijo svojim vrstnikom. Ta gibanja uživajo v tem, da vdirajo in uničujejo.

To je bil prvi  val kibernetskih napadov na portugalska podjetja in strateške ustanove, ki so med januarjem in februarjem dosegli višino, kakršne v državi še ni bilo. Spletna stran Skupščine Republike je bila napadena na isti dan kot volitve, v nedeljo, 30. januarja, čeprav je delovala le nekaj minut. Po navedbah institucije hekerji niso dostopali do bistvenih podatkov. Blokirane so bile tudi spletne strani medijev skupine Cofina, vključno z najbolj prodajanim portugalskim dnevnikom Correio da Manhã in revijo Sábado. Vendar je bila operacija proti omrežju Vodafone Portugal, ki se je zgodila v ponedeljek, 7. februarja, največja in najhujša v zgodovini kibernetskega kriminala v državi.

Izpad, zaradi katerega ni bilo mogoče pošiljati govornih klicev in sporočil SMS, je trajal eno uro in je prizadel štiri milijone uporabnikov telekomunikacijskega operaterja, vključno s strateškimi organizacijami, kot so nacionalni inštitut za nujne medicinske primere, nekatere gasilske službe, banke, sodišča in pošta. Storitve so se začele postopoma obnavljati, čeprav so posledice trajale več dni. Mário Vaz, predsednik uprave družbe Vodafone Portugal, je napad označil za teroristično in kriminalno dejanje.

Organi so ga opisali kot najbolj uničujočega med vsemi na Portugalskem, kjer je kibernetska kriminaliteta močno narasla, odkar je pandemija prisilila podjetja in institucije k množičnemu prehodu v digitalni svet. Podatki urada za kibernetsko kriminaliteto pri generalnem državnem tožilstvu kažejo, da se je število prejetih pritožb v dveh letih precej povečalo: od 195 v letu 2019 na 1160 v letu 2021.

Aprila 2007 je Estonija postala prva država, ki je utrpela kibernetski napad na svoje strateške stebre -banke, medije in podjetja v državni lasti-, ki so več tednov težko normalno poslovali. Od takrat sta se kriminal in občutek negotovosti v javnosti še povečala. Poleg gospodarskega vpliva na prizadete organizacije strokovnjaki opozarjajo, da kibernetski napadi spodkopavajo zaupanje državljanov v njihove institucije, če prizadenejo bistvene infrastrukture, kot je zdravstveno varstvo.

Poročilo Evropskega parlamenta je poudarilo, da je bilo že leta 2019 86 % digitalnih kršitev motiviranih z gospodarskimi nameni, v nasprotju z majhnim odstotkom kršitev, spodbujenih zaradi vohunjenja. Število, zapletenost in obseg incidentov kibernetske varnosti naraščajo, prav tako njihov gospodarski in družbeni vpliv.

 

Vir: El Pais

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine