-1.5 C
Ljubljana
petek, 22 novembra, 2024

Poljski premier Morawiecki v svoji viziji o Evropi poudaril vlogo nacionalnih držav in nesprejemljivost evropske “superdržave”

Piše: C. R., STA

Po besedah poljskega premierja Mateusza Morawieckega je obstoj nacionalnih držav in ohranjanje njihove identitete v EU ključnega pomena za sodobno Evropo. Morawiecki je v svojem govoru na nemški univerzi v Heidelbergu predstavil svojo vizijo o prihodnosti Evrope, pri čemer je izrazil nasprotovanje evropski federaciji in centralizaciji.

Konservativna poljska vlada je bila, ko je govora o evropskem integracijskem procesu, vselej skeptična do centralizirane “superdržave”, poroča nemška tiskovna agencija dpa. Tudi premier Morawiecki je v svojem govoru, ki ga je imel v ponedeljek na univerzi v Heidelbergu, poudaril vlogo suverenih nacionalnih držav pri “ohranjanju svobode narodov”.

“Potrebujemo Evropo, ki je močna zaradi svojih nacionalnih držav in ne tiste, ki je zgrajena na njihovih ruševinah,” je dejal Morawiecki. Po njegovem prepričanju je zmotno težiti k evropski superdržavi, kot si to želijo nekateri birokrati v Bruslju.

“Nič ne bo bolje varovalo svobode narodov, njihove kulture, socialne, gospodarske, politične in vojaške varnosti kot nacionalne države,” je prepričan Morawiecki, ki je posvaril pred nadaljnjo federalizacijo EU, poroča bruseljski portal Euractiv.

Alternativa Evropi suverenih nacionalnih držav bi bila “tehnokratska utopija, ki si jo nekateri v Bruslju očitno predstavljajo”, ali “neoimperializem”, je še dejal poljski premier, ki je v preteklosti že večkrat izrekel kritike na račun Bruslja. Evropska komisija je Varšavo že večkrat okrcala zaradi sporne pravosodne reforme, nazadnje pa je napovedala tudi tožbo proti Poljski pred Sodiščem EU zaradi izpodbijanja načela primarnosti prava EU.

“Če si bodo posamezne države EU prizadevale prevladati nad drugimi, lahko Evropa postane žrtev istih napak iz preteklosti,” je še opozoril Morawiecki in dejal, da se bo njegova “proevropskost” izražala v podpori širitvi EU in ne nadaljnji centralizaciji.

Govor Morawieckega se navezuje na podobne govore o prihodnosti EU, ki so jih pred njim imeli tudi drugi voditelji EU, denimo nemški kancler Olaf Scholz avgusta lani na Karlovi univerzi v Pragi in francoski predsednik Emmanuel Macron v govoru na pariški Sorboni ob začetku svojega prvega mandata leta 2017, ko je predstavil načrte za Evropo, ob tem spomni dpa.

Morawiecki se v svojem govoru tudi ni mogel izogniti ruski agresiji proti Ukrajini. Kot pri tem navaja dpa, se je z vojno v Ukrajini povečala tudi geopolitična teža Poljske, ki se je skupaj z baltskimi državami izkazala za najodločnejšo podpornico Ukrajine v EU.

“Tisti, ki so desetletja želeli strateško zavezništvo z Rusijo in so evropske države naredili odvisne od Rusije pri dobavi energije, so naredili strašno napako,” je menil Morawiecki. Medtem pa so imeli prav tisti, ki so svarili pred ruskim imperializmom in govorili, da ne smemo zaupati Rusiji, je dodal.

“Brez vpletanja ZDA, in morda tudi Poljske, danes ne bi bilo Ukrajine,” je še dejal poljski premier.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine