1.6 C
Ljubljana
sreda, 18 decembra, 2024

Podpora Salvinijevi Ligi strmoglavila

Piše: Ivan Šokić

Podpora italijanski Ligi, ki jo vodi Matteo Salvini v javnomnenjskih anketah meri borih 16 odstotkov, kar je več kot pol manj kot leta 2019, ko se je gibala med 30 in 35 odstotki, ko je bila stranka del populistične koalicije. Salvini je stavil, da bo z izstopom Lige iz koalicije z M5S izsilil predčasne volitve, a so njegovi koalicijski partnerji raje šli v koalicijo s socialdemokrati, Liga pa se je nato odločila igrati konstruktivno opozicijo in odprto podpiala levo politiko.

Še pred nekaj leti je bil Matteo Salvini skupaj z Viktorjem Orbanom eden od tistih politikov, ki so jih širom Evrope in širše povezovali z vztrajnim upiranjem množičnim migracijam. Te dni je Salvini skupaj z Ligo na marginah političnega parketa, del levičarske vlade, ki jo sestavlja Gibanje 5 zvezdic in socialdemokrati v PD. 

Liga se je v zadnjih dveh letih, izkazala za podpornico ostrih ukrepov za zajezitev pandemije covid-19 in dekreta, ki bo dovolil sprejetje 70.000 priseljencev iz držav izven EU v Italijo. Na kratko, stranka je v nekaj letih postala vse tisto, proti čemur se je dolga leta borila.

Trenutna stopnja brezposelnosti znaša preko 8 odstotkov, od ponovnega odprtja pristanišč ilegalnim migrantom, pa je v porastu tudi njihovo število. Med januarjem in aprilom 2018, ko je državi vladala PD je v državo prispelo 9.467 ilegalnih migrantov. Pod vlado M5S in Lige leta 2019, ko je bil notranji minister Salvini, se je to število skrčilo na 779 ilegalnih migrantov. Leta 2020, ko sta vlado sestavili M5S in PD se je število migrantov v tem odboju povečalo na 3.465, leta 2021 poskočilo na 9013, višek pa doseglo leta 2022 pod novo Draghijevo koalicijo, ki jo poleg M5S in PD sestavljata še Liga in FI pa je v Italijo prišlo kar 10. 761 ilegalnih migrantov.

Liga naj bi spremenila mnenje glede uvoza migrantov v Italijo zaradi svojih podpornikov na severu državi, ki si želijo poceni delovne sile. S tem, ko je stranka izdala svoje populistične volivce je izgubila tudi njihovo podporo. Ti volivci so uteho našli v konservativno desni stranki Bratje Italije, ki jo vodi Giorgina Meloni. Stranka, ki je na evropskih volitvah 2019 dobila 6,5 odstotkov glasov naj bi zdaj uživala podporo 22 odstotkov volivcev.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine