0.9 C
Ljubljana
sobota, 18 januarja, 2025

Po sedmih desetletjih je v Veliki Britaniji znova slišati besede: “Bog varuj kralja!”

Piše: Nova24tv.si

Velika Britanija se je prvi dan po več kot 70 letih zbudila brez svoje kraljice, država žaluje, prav tako žalujejo ljudje drugod po svetu. Kraljica Elizabeta II. je umrla pri 96 letih po najdaljši vladavini v britanski zgodovini, obdobju, v katerem je bila priča zadnjim krčem britanskega imperija, prestala je svetovne pretrese in domače škandale ter sprejela 15 premierjev in dodobra posodobila monarhijo. Kraljica je bila zadnja živa vez Britanije z njeno nekdanjo veličino – identiteto naroda, njegovo problematično samopodobo – ki jo še vedno opredeljuje zmaga v drugi svetovni vojni. Slovo bo temu primerno – veličastno. 

Po smrti kraljice Elizabete II., ki se je rodila kot Elizabeth Alexandra Mary Windsor v Mayfairu v Londonu 21. aprila 1926, se množice zbirajo okoli spomenika kraljice Viktorije pred Buckinghamsko palačo v Londonu. Svetovni voditelji z vsega sveta so podali izjave v čast Elizabetinemu življenju in poudarili njen globalni vpliv med 70-letno vladavino. Elizabeta ni bila vodja države samo v Združenem kraljestvu, temveč tudi v 14 drugih kraljestvih Commonwealtha, vključno z Avstralijo in Kanado, prav tako je bila vodja 56-članskega Commonwealtha – večinoma gre za nekdanja kolonialna ozemlja britanskega imperija.

Malokdo bi lahko predvidel, da bo postala monarhinja, a decembra 1936 je njen stric Edvard VIII. odstopil s prestola in se poročil z dvakrat ločeno Američanko Wallis Simpson. Elizabetin oče je postal kralj Jurij VI. in pri 10 letih je Lilibet, kot so jo poznali v družini, postala prestolonaslednica. Elizabeta je bila po očetovi smrti okronana v Westminstrski opatiji 2. junija 1953, stara 27 let, pred takrat rekordnim televizijskim občinstvom, ocenjenim na več kot 20 milijonov ljudi. Ko je postala kraljica, je njen prestolonaslednik postal prvorojeni sin Charles, ki je bil takrat star le nekaj let, pri devetih pa je postal 21. princ Walesa.

 

Kraljeva družina je zdaj začela obdobje žalovanja

V prihodnjih dneh bo velik del nacionalnega življenja ustavljen. Uradne obveznosti bodo odpovedane, zastave na kraljevih rezidencah pa bodo spuščene na polovico droga, enako tudi na vladnih zgradbah in določenih institucijah. Člani parlamenta se bodo poklonili kraljici in prisegli kralju Charlesu. Zvonovi v cerkvah bodo zvonili, odmevali bodo streli, medtem ko bodo lokalne in nacionalne organizacije ter dobrodelne organizacije prirejale spominske dogodke. Državniški pogreb kraljice pričakujejo v naslednjih dveh tednih.

 

Redna srečanja med številnimi agencijami od centralnih in lokalnih vladnih oddelkov do vojaških in verskih oblasti ter predstavnikov drugih 14 držav, kjer je bila kraljica tudi vodja države, so potekala desetletja, da bi načrtovali in vadili podrobnosti za dogodke po njeni smrti. V njen spomin bodo v kraljevih parkih potekali strelni pozdravi, medtem ko bo parlament predvidoma odprt za člane, da se bodo poklonili. V skladu s protokolom bodo v 24 urah po kraljičini smrti poslanci v parlamentu prisegli zvestobo novemu kralju. Pristopni svet, ceremonialno telo, bo sklican v palačo sv. Jakoba, rezidenco tudorskega kralja blizu Buckinghamske palače, da uradno razglasi novega vladarja.

Foto: Twitter

Državna himna bo spet postala “God Save the King”

Smrt kraljice Elizabete II. je sprožila natančno koreografiran in usklajen postopek, ki so ga palača, vlada, tiskovni mediji, lokalne oblasti in kraljica sama že dolgo načrtovali. Med javnim žalovanjem, nacionalno žalostjo in spuščanjem zastav bo prišlo do tranzicije oblasti in nacionalnega spomina, znanega kot operacija London Bridge, ki bo nadomestila dnevni red države in se bo morda odvijala še mesece pred kronanjem novega monarha.  “Od trenutka, ko je kraljica postala monarh, je Whitehall začel načrtovati, kaj se bo zgodilo, ko bo umrla,” je povedal Philip Murphy, profesor britanske zgodovine in zgodovine Commonwealtha na Univerzi v Londonu. Veliko tega je bilo načrtovanega do minute natančno, nekatere stvari pa so se že postavile na svoje mesto. Ko je svet izvedel za kraljičino smrt, je njen sin Charles že postal kralj.  Državna himna bo spet postala “God Save the King”.

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine