0.3 C
Ljubljana
ponedeljek, 23 decembra, 2024

Po plinu in žitu sedaj »orožje« tudi zima!

Piše: Arian Sajovic

Rusi s taktičnim uničevanjem civilne infrastrukture rušijo moralo ukrajinskega prebivalstva. Zaradi napadov z balističnimi izstrelki in brezpilotnimi letali je brez vode in elektrike ostalo več milijonov Ukrajincev, poleg bombardiranja in streljanja pa jih zdaj smrtno ogrožajo tudi zimske razmere.

Končuje se deseti mesec, odkar so ruske čete vkorakale na ukrajinsko ozemlje in sprožile vojno in zamajale ideal varnosti, ki je dolga leta naivno vladal v javnosti zahodnega sveta. V vojnem obdobju so ruske vojaške sile izvajale številna grozodejstva, ki so kršila vse mednarodne zakone in pravila ter moralne imperative. Ob genocidu in pobojih civilnega prebivalstva pa smo bila priča tudi »weaponizaciji« oziroma uporabi energentov in prehrambnih izdelkov kot orožja.

Uničevanje infrastrukture

Cilj slednjih dejanj je bila oslabitev ukrajinskih zaveznikov na Zahodu, sedaj pa želijo za doseganje vojaških ciljev izrabiti kot orožje še zimske razmere in s tem uničiti moralo ukrajinskega prebivalstva. Čeprav so ruske sile utrpele številne ozemeljske izgube na bojišču, slednje nadaljujejo z neprekinjenimi raketnimi napadi tako na vojaške kot na civilne objekte. Civilna infrastruktura je v luči vse večjih porazov na bojišču v zadnjih mesecih postala sestavni del ruskega vojaškega načrta v Ukrajini. Po podatkih, ki jih je podala Organizacija združenih narodov (OZN), so ruske sile s svojimi bombnimi napadi uničile vsaj polovico celotne ukrajinske energetske infrastrukture, s čimer so ob vedno nižjih temperaturah ogrozile več milijonov Ukrajincev. Redni izklopi elektrike so postali vsakodnevna realnost za praktično vse ukrajinske državljane, najbolj pa so prizadeti tisti v neposredni bližini frontnih črt, kjer se več kot deset milijonov ljudi sooča z zimskimi razmerami brez vode, gretja in elektrike.

Humanitarci na delu v Ukrajini

Po besedah Jaca Cilliersa, rednega predstavnika za Ukrajino iz Programa ZN za razvoj, bo v prihajajočih zimskih mesecih njihova glavna naloga zagotavljanje gretja omenjenim žrtvam vojnega stanja. Cilliers dodaja, da bo najpomembnejše zagotoviti stabilne vire električne energije bolnišnicam, šolam in skupnostnim centrom. To bodo skušali zagotoviti v okviru humanitarne pomoči z novimi električnimi generatorji in drugo opremo, tudi z reševalnimi vozili. Poleg tega vzpostavljajo tudi zavetišča za ljudi, kamor lahko pridejo in dobijo nujno pomoč v obliki odej in opreme za ogrevanje. Obstaja pa tudi nekaj krajev, kamor lahko prebivalci pridejo, če nimajo elektrike, da se ogrejejo, si napolnijo telefon in so jim zagotovljene druge osnovne storitve, ki jih prav tako potrebujejo.

Sistem Patriot v Kijevu?

Glavno mesto Kijev je najpogosteje pod navalom raketnih napadov. Ukrajinski predsednik Zelenski je sporočil, da je ukrajinskim obrambnim silam z uporabo protiraketnih sredstev prejšnji petek v štiriindvajsetih urah uspelo uničiti več kot štirideset izstrelkov nad prestolnico. Zaradi raketnih napadov sta po navedbah lokalnih oblasti več kot dve tretjini Kijevčanov brez tekoče vode, več kot polovica pa brez elektrike. Da bi se laže branili pred napadi z bombnimi izstrelki in brezpilotnimi letali, ukrajinske oblasti nadaljujejo s pozivi ameriškemu predsedniku Bidnu, da jim zagotovi zelo učinkovit ameriški protiraketni sistem Patriot, ki ga med drugim uporabljajo Izraelci in velja za enega najbolj zanesljivih in preizkušenih sistemov zračne protiraketne obrambe. Biden je na vprašanje medijev o tem, ali bodo to tehnologijo delili z Ukrajinci, dejal: »V nekaj minutah boste slišali.«

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine