0.3 C
Ljubljana
ponedeljek, 23 decembra, 2024

Os zla se krepi: Rusija naj bi ob napadih na Ukrajino uporabljala tudi severnokorejsko oborožitev

Piše: G. B. 

Severna Koreja je Rusiji priskrbela balistične rakete in raketomete, uporabljene v nedavnih napadih na Ukrajino, je v četrtek sporočila Bela hiša. Rusija naj bi skušala dobiti rakete tudi od zavezniškega Irana, saj ji je po skoraj dveh letih vojne začelo primanjkovati orožja, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Rusija je severnokorejske rakete z dosegom okoli 900 kilometrov izstrelila v dveh napadih v zadnjem tednu, je dejal tiskovni predstavnik Sveta za nacionalno varnost ZDA John Kirby. Po informacijah Bele hiše je Pjongjang priskrbel Moskvi rakete in raketomete. “To je resna in skrb vzbujajoča zaostritev severnokorejske podpore Rusiji,” je dodal. Po informacijah ZDA naj bi Rusija skušala kupiti tudi iranske rakete, je še dejal Kirby v četrtek. Prepričan je, da nedaven razvoj dogodkov kaže, da bi moral ameriški kongres podpreti dodatno vojaško pomoč Ukrajini. “Ključnega pomena je, da se kongres odzove na ta trenutek in Ukrajincem zagotovi vse, kar potrebujejo za svojo obrambo,” je dejal Kirby.

Ameriška opozorila so se zvrstila ravno v času, ko je severnokorejski voditelj Kim Jong-un pozval k okrepitvi proizvodnje raketometov v pripravah na domnevni vojaški obračun z Južno Korejo in ZDA, poročanje severnokorejskih medijev povzema AFP.

Velika Britanija je že obsodila rusko uporabo severnokorejskih raket. “Rusija se zaradi svojih ciničnih in nepremišljenih vojaških ciljev v Ukrajini obrača na Severno Korejo, da bi pridobila orožje. To kaže na njeno izolacijo na svetovnem prizorišču in je znak njenega obupa,” je sporočilo britansko zunanje ministrstvo. ZDA so sicer že oktobra opozorile, da je Severna Koreja dostavila Rusiji več kot 1000 kontejnerjev z vojaško opremo, a so šele sedaj poročali o uporabi tega orožja.

Je pa uporaba severnokorejskih raket še en dokaz več za krepitev osi zla na relaciji Pjongjang-Peking-Moskva-Teheran.

Da je vpletenost Severne Koreje v rusko vojaško operacijo v Ukrajini resna grožnja svetovnemu miru, dodatno dokazuje tudi dejstvo, da je Severna Koreja je ob svoji zahodni obali danes izstrelila več kot 200 topniških izstrelkov proti južnokorejskemu otoku Yeonpyeong. Južna Koreja je izdala opozorilo za evakuacijo civilistov na dveh otokih, ni pa potrdila, da je to povezano z incidentom. Slednjega je Seul obsodil in ga označil za provokacijo. Topniški izstrelki po navedbah Južne Koreje niso vstopili na južnokorejsko ozemlje, temveč so pristali v varovalnem pasu med državama, poročajo tuje tiskovne agencije. Po navedbah načelnika generalštaba južnokorejske vojske incident ni povzročil nobene škode prebivalcem ali vojski, je pa ogrozil mir na Korejskem polotoku in povečuje napetosti.

Južnokorejsko obrambno ministrstvo je opozorilo, da Severna Koreja nosi polno odgovornost za zaostrovanje krize, in pozvalo Pjongjang, naj takoj konča tovrstna dejanja. “Naša vojska pozorno spremlja in nadzoruje razmere v tesnem sodelovanju z Združenimi državami Amerike ter bo sprejela ustrezne ukrepe kot odgovor na severnokorejske provokacije,” so še zapisali v sporočilu za javnost po poročanju francoske tiskovne agencije AFP. Lokalne oblasti na južnokorejskih otokih Yeonpyeong in Baengnyeong v Rumenem morju so po incidentu pozvale civiliste k evakuaciji, kar so označile za preventiven ukrep.

Najnovejši incident se je zgodil nekaj mesecev po tem, ko je Severna Koreja prekinila vojaški sporazum z južno sosedo, katerega namen je bil zmanjšati napetosti. Pjongjang je zatem sporočil, da bo umaknil vse ukrepe, sprejete za preprečevanje vojaških spopadov na vseh področjih, vključno s kopnim, morjem in zrakom, ter na obmejnem območju razporedil močnejše oborožene sile in vojaško opremo novega tipa. Podoben incident se je zgodil novembra 2010, ko je Severna Koreja proti otoku Yeonpyeong izstrelila 170 topniških izstrelkov, pri čemer so bili ubiti štirje ljudje, od tega dva civilista. To je bil prvi severnokorejski napad na civilno območje po korejski vojni med letoma 1950 in 1953.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine