0.6 C
Ljubljana
ponedeljek, 23 decembra, 2024

Olimpijske igre Peking 2022: umetni sneg

Piše: Damian Ahlin

Po navedbah organizacijskega odbora na olimpijskih igrah v Pekingu ne bo manjkalo snega. Strokovnjaki se s tem ne strinjajo in kritizirajo pomanjkanje varstva okolja in trajnosti pri uporabi umetnega snega.

Zimske olimpijske igre brez naravnega snega? Poleg človekovih pravic na Kitajskem in morebitne okužbe športnikov s koronavirusom je to eno od najbolj obravnavanih vprašanj. Pekinški organizacijski odbor je obljubil, da bo organiziral trajnostne in okolju prijazne olimpijske igre, vendar se pojavljajo resni okoljski pomisleki glede snega na tekmovanjih. V zadnjih mesecih so poročali, da bi bilo za proizvodnjo dovolj snega za olimpijska smučišča potrebnih približno 186.000 kubičnih metrov vode.

Potrebe po vodi so na pobočjih Pekinga dva do trikrat večje kot v Alpah, tj. več kot 10.000 kubičnih metrov vode na hektar. Razlog za to je, da tamkajšnje podnebje ni primerno za zasneževanje.

Preskrbe z vodo

Zhangjiakou, kjer bodo potekala tekmovanja v alpskem smučanju, je eno najbolj sušnih območij na Kitajskem. Tam skoraj nikoli ne dežuje. Zato je treba vodo za snežne topove prevažati kilometre daleč v gore severovzhodno od Pekinga. Poleg tega je zelo vetrovno, zato je potrebno dvakrat do trikrat več vode kot v idealnih razmerah.

Organizacija v tem ne vidi težav in je obvestila, da so bila prizorišča, kjer potekajo tekmovanja, pregledana in da so jih strokovnjaki iz panoge zelo pohvalili. Vendar pa je za oblikovanje tekmovalnih prog in zagotovitev, da vsi športniki tekmujejo v enakih pogojih, potrebno zasneževanje na vseh prizoriščih.

V gorah skoraj ni naravnega snega, zato bodo vse igre potekale na 100 odstotnem umetnem snegu. Poleg tega bo treba umetno zasnežiti vse dostopne poti do smučišč, da bo mogoče uporabljati smučarsko opremo.

Uničevanje naravnih rezervatov

O uničevanju okolja zaradi gradnje novih tekmovalnih prizorišč se je razvnela burna razprava. Tekmovalni prizorišči Yanqing in Zhangjiakou sta v naravnem rezervatu Songshan. Bila so izdelana poročila o okoljski združljivosti. Med gradbenimi deli so bile živali in rastline čim bolje zaščitene, nočno delo je bilo večinoma preprečeno, vzpostavljeni so bili koridorji za prostoživeče živali.

Vendar so leta 2015 kitajski biologi priporočili premestitev lokacij. Ugotovili so, da je bilo odstranjenih 1100 hektarjev naravnega rezervata, kar je 25 odstotkov celotnega območja. Osrednje območje je bilo popolnoma uničeno z vzletno-pristajalnimi stezami, dostopnimi cestami, helikopterskimi ploščadmi, parkirišči in cestami.

Zimske olimpijske igre Peking 2022 so že pred začetkom pustile globoke rane v naravi. To bo vidno še dolgo po tem, ko se bo stopila še zadnja snežinka olimpijskega umetnega snega.

Vir:   Deutsche Welle

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine