3.7 C
Ljubljana
nedelja, 22 decembra, 2024

Odvetnik časopisa Charlie Hebdo spregovoril o nevarnosti islamizma

Piše: A. S.

Švicarski medij Neue Zürcher Zeitung je pred kratkim objavil zanimiv intervju z Richardom Malko, ki je že od leta 1992 odvetnik levičarskega satiričnega časopisa Charlie Hebdo. V odmevnem terorističnem napadu na uredništvo tega časopisa v začetku leta 2015 je bilo ubitih več njegovih prijateljev in sodelavcev. Po napadih islamistov so sicer preživeli novinarji Charlieja Hebda že več let pod policijsko zaščito, naslov trenutnega uredništva pa je državna skrivnost.

V pogovoru je Malka, ki prihaja iz družine maroških Judov, spregovoril o samih napadih, o razkolu znotraj levice, in o problematiki islamizma. Prve spremembe je v Franciji opazil ob prelomu tisočletja, ko se je verski pritisk muslimanov začel stopnjevati. Prav tako je opazil spremembe na levici, ki je danes močno naklonjena migrantom in muslimanom. Kot je povedal, je lahko brezskrbno v svojih govorih napadal »katoliške fundamentaliste«, ko pa je začel govoriti z istim tonom o muslimanih, pa se je soočal z mnogimi kritikami in celo grožnjami. »Stanje se je poslabšalo veliko pred objavo znanih karikatur,« je dejal. Seveda gre za karikature preroka Mohameda, zaradi katerih je bil Charlie Hebdo tudi tarča islamistov.

Malka je spregovoril tudi o sodobni levici. Trdi, da se je proti časopisu obrnila tudi sodobno levica, čeprav je sam časopis prav tako levičarski, vendar »spada v tradicijo levice, ki razume sekularizem kot način življenja«. Po drugi strani je danes prevladujoča levica »odkrila verske in etnične identitete, ki naj bi bile zatirane« , ki jih je vzela pod svoje okrilje. Medtem naj bi zagovorniki političnega islama začeli uspešno izkoriščati koncept svobode govora sebi v prid. To pomeni, da zase zahtevajo svobodo, ki pa omejuje svobodo vseh drugih. Predstavljajo se kot žrtve in zahtevajo, da se cenzurira vsaka kritika, uperjena proti njim.

Časopis Charlie Hebdo se je zaradi »širjenja sovraštva« znašel na sodišču že leta 2006, ko so ga prijavila različna islamska združenja, vendar pa je sodišče leta 2008 razglasilo oprostilno sodbo. Malka je že takrat opozarjal, da zna priti do nasilnih napadov proti uredništvu. Poudaril je, da je bilo nevarnost čutiti v zraku. Problematika s karikaturami se je začela na Danskem, ko je nek novinar hotel objaviti ilustrirano zgodbo o preroku Mohamedu. No, sprva ni mogel najti ilustratorja, je pa časopis „Jyllands-Posten” zatem organiziral tekmovanje v karikaturah. Čeprav sprva ni bilo odziva, se je začelo stanje stopnjevati, ko so danski imami, povezani z Muslimansko bratovščino iz Egipta začeli hujskati proti časopisu. Danske karikature so se pojavile tudi v francoskih medijih, kar je privedlo do tega, da je bil glavni urednik časopisa France Soir odpuščen. Charlie Hebdo je iz solidarnosti do njega poobjavil karikature. Tako se je znašel v nemislost islamistov. Malka je razložil tudi, da v Franciji radikalna levica, komunisti in celo zeleni, vse bolj podpirajo islamizem. V skladu s tem se širi tudi ideologija prebujenstva.

Spregovoril je tudi o tem, da se po umoru učitelja Samuela Patyja, ki ga je umoril islamist, ker je karikature pokazal svojim učencem. »Nič se ni spremenilo. Učitelji se še vedno bojijo. Ni več veliko tistih, ki si drznejo kazati omenjene karikature,« je razložil.

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine