Piše: Ivan Šokić
Generalni sekretar zveze Nato razume kitajski manko obsodbe ruske invazije v Ukrajino kot izziv severnoatlantskemu zavezništvu.
Po trditvah generalnega sekretarja zveze Nato Jensa Stoltenberga naj bi Kitajska “nepripravljenost obsoditi rusko agresijo” pomenila izziv za severnoatlantsko zavezništvo. Stoltenberg uradnemu Pekingu zameri, da do konflikta v Ukrajini ostajajo nevtralni, medtem ko so Nato obtožili, da je kriv podžiganja krize s tem, ko se je začela njegova širitev na področje Vzhodne Evrope.
“Videli smo, da Kitajska ni pripravljena obsoditi ruske agresije in Peking se je pridružil Moskvi v postavljanju pod vprašaj pravico držav, da same izberejo svojo pot,” je po srečanju zunanjih ministrov držav članic Nato, Avstralije, Japonske, Nove Zelandije in Južne Koreje v četrtek 7. aprila 2022 za novinarje povedal Stoltenberg.
Kitajska se je sicer javno zavzela za diplomatski konec vojne v Ukrajini a se ni pridružila zahodnim državam pri sankcijah proti Rusiji. Kitajska nima potrpljenja za Stoltenbergovo petelinjenje. Tako so že prejšnji mesec v odziv na Stoltenbergove zahteve po obsodbi Rusije na kitajskem zunanjem ministrstvu spomnili na Natovo bombardiranje Beograda leta 1999 in zapisali, da ne bodo poslušali “pridig o pravici od nekoga, ki zlorablja mednarodno pravo.
V odziv na to je Stoltenberg napovedal, da so se “Nato in azijskopacifiški partnerji strinjali, da okrepijo praktično in politično sodelovanje na večih področjih vključno s kiber, novo tehnologijo in lovu na dezinformacije.” Nato bo z azijskopacifiškimi partnerji tesneje sodeloval tudi na področju pomorske varnosti, podnebnih sprememb in odpornosti.
Podobna svarila Kitajski prihajajo tudi iz ZDA, kjer v primeru materialne podpore Rusiji grozijo Kitajski z “odzivom mednarodne skupnosti.” Vseeno so tako Nato kot ZDA pri Kitajcih naleteli na gluha ušesa. Kakor piše glasilo kitajske komunistične partije Global Times je “diplomacija prisile”, ki jo izvaja ZDA vedno bolj neučinkovita v svetu, ki lahko na lastne oči vidi lažno moraliziranje. ZDA “ne morejo vedno groziti drugim državam da zanje ‘izvlečejo kostanj iz ognja’.” Kitajska ravno tako meni da je ustrahovanje napačen pristop za širitev lastne sfere vpliva.