0.9 C
Ljubljana
sobota, 18 januarja, 2025

Macron z govorom poslancem v Strasbourgu začel Francosko predsedovanje EU

Piše: C. R.

Emmanuel Macron bo danes v govoru zakonodajalcem EU ob začetku francoskega predsedovanja predstavil svoje prednostne naloge za Evropo.

Njegovemu 20-minutnemu govoru bo sledilo dolgo srečanje z evropskimi poslanci na katerem bodo postavljali vprašanja in odgovarjali. Vodja Evropske komisije Ursula von der Leyen ne bo prisotna, saj je pozitivna na Covid-19.

Francoski predsednik se bo bolj kot kdaj koli prej predstavil kot goreč zagovornik evropske ideje katere rdeča nit je “evropska suverenost”, vendar bo “govoril tudi v imenu 27 držav članic”, so sporočili iz Elizejskega doma.

Francoski minister za Evropo Clément Beaune je dodal, da bo Macronov govor poln “konkretnih” predlogov zakonov o temah, ki jih je predstavil v govoru v začetku decembra, vključno z minimalno plačo, reformo schengenskega območja za boljši boj proti nezakonitim migracijam in podnebnimi spremembami.

Glede občutljive teme davka na ogljik na mejah EU “se borimo zanj mislim, da nam ga bo uspelo uvesti” je dejal Beaune in zagotovil, da je Nemčija dala “načelno soglasje”.

Svetovalec je tudi povedal, da naj bi se francoski voditelj v govoru “umaknil od programa teh šestih mesecev” in poudaril “edinstveno pot Evrope” vključno z njeno željo biti “sila stabilnosti” v “nemirnih mednarodnih razmerah”.

Od svoje izvolitve leta 2017, ki jo je proslavil ob zvokih himne EU, je francoski predsednik nastopal kot vodja proevropejcev pred “nacionalisti” in “populisti”.

Slednji svoje kritike osredotočajo na vprašanje priseljevanja ter Macronu in Komisiji očitajo “pomanjkanje trdnosti”.

“V EU je treba še vse spremeniti,” je dejala Marine Le Pen, voditeljica francoske skrajno desne stranke Nacionalno združenje (RN) in Macronova tekmica na prihajajočih predsedniških volitvah. Ponovno je pozvala k “ponovni vzpostavitvi stalnega nadzora na državnih mejah”.

Na levici se kritiki bolj osredotočajo na potrebo po pregledu ali ukinitvi Pakta za stabilnost in rast sklopa fiskalnih pravil, ki naj bi državam v EU preprečil, da bi porabljale več, kot je v njihovi moči saj države omejuje, da bi njihov primanjkljaj ostal pod 3 % BDP, javni dolg pa pod 60 %.

Pričakuje se, da bodo med tistimi, ki bodo odgovorili na Macronov govor številni francoski poslanci Evropskega parlamenta, med njimi Yannick Jadot, kandidat stranke Zelenih za aprilske predsedniške volitve, desničar François-Xavier Bellamy, levičarska poslanka Manon Aubry in desničarski poslanec Jordan Bardella.

Aubryjeva je dejala, da bo “govorila, da bi ljudi spomnila na njegovo dosedanje delo in obsodila instrumentalizacijo francoskega predsedovanja v volilne namene”.

Macron še ni napovedal svoje kandidature za drugi mandat nasprotniki v Franciji pa so ga kritizirali, da svojo funkcijo uporablja za kampanjo za svojo ponovno izvolitev, ne da bi pri tem spoštoval uradna pravila.

Po razpravi bo Emmanuel Macron kosil z novo predsednico parlamenta, malteško konservativko Roberto Metsola.

Vir: euronews.com

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine