4.6 C
Ljubljana
sreda, 22 januarja, 2025

Kultura proti bombam: kijevska kavarna-knjigarna, ki skrbi za tiste, ki niso mogli pobegniti

Piše: Jože Jan

Sense je ena redkih kavarn, ki ostajajo odprte v Kijevu. Lastnik kavarne se je odločil, da je ne zapre in jo spremeni v prostor za pomoč Ukrajincem ter uporu ruski okupaciji.

Pred eno redkih kavarn, ki so še vedno odprte v Kijevu, čaka ducat stark. Ne bodo spile kavo ali kupile kakšno knjigo v tej kavarni v Kijevu. Nosijo prazne nakupovalne vrečke, ki jih upajo napolniti s steklenicami olja ali s kakšno konzervo. Predvsem pa se počutijo olajšanje, ker vedo, da je v kavarni nekdo, ki bo poskrbel zanje, tudi če bodo ruske čete vstopile v mesto.

Oleksi Erinchak, lastnik te knjigarne-kavarne, je razložil, da »ohranja odprto kavarno, kjer bi se tisti, ki pridejo, počutili dobro in vsaj za nekaj časa pozabili na vojno«. Vse trgovine – z izjemo supermarketov, bencinskih črpalk in lekarn – so zaprte.  Ko so ruske čete 24. februarja napadle ukrajinsko ozemlje, je Oleksi svoje starše odpeljal na varno v Bukarešto in se vrnil, da bi svojo podjetje spremenil v prostovoljski center.

»Imamo ekipo, ki vsak dan pokliče stanovalce sosednjih stavb, da ugotovi, kdo nas potrebuje. Nosimo jim zdravila, hrano in jim zagotovimo zdravniško in psihološko oskrbo. Tukaj zberemo vse, kar nam podarijo: hrano, zdravila, higienske izdelke. Če kdo ne more do nas, mu dostavimo na dom,« je dodal Oleksi.

Za mizo mati bere s sinom in pijeta toplo kavo. Zraven njiju dela dekle na svojem računalniku, dva prostovoljca pa delita hrano, jemljeta podatke in se pogovarjata s starejšimi ženami. Pri drugi mizi ekipa treh ljudi oblikuje načrt za vzdrževanje dostavnega omrežja.

Medtem Dimitriy organizira donacije na policah. »Hotel sem se pridružiti obrambni sili, a so me zavrnili, ker nosim očala. Tako sem prišel sem, da bi lahko na nek način branil svojo državo,« je razložil.

V prostoru, ki je zasnovan kot skladišče kavarne, je klicni center. »Delamo na usklajen način in zbiramo informacije o vseh, ki potrebujejo našo pomoč,« pojasnjujeta Alina Shapran in Olena Andrusiv.

»Ta vojna bo dolga. Tudi če nas  bodo Rusi okupirali, bo naša kultura močnejša,« je navdušen Oleksi. Vojna ima komponento kulturnega boja med okupacijsko rusko oblastjo in okupirano ukrajinsko vlado. In knjige imajo v tem boju paradigmatsko vlogo.

 Vir: Univision, ZDA

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine