Piše: Damian Ahlin
Po besedah predsednika vlade je bilo več zunanjih otokov arhipelaga popolnoma uničenih. Katastrofa brez primere. Tako je vlada Tonge, majhne pacifiške otoške kraljevine s 170 otoki, opisala razmere v državi tri dni po uničujočem izbruhu podvodnega vulkana 60 kilometrov od njenega glavnega mesta.
Izbruh vulkana Hunga Tonga Hunga Ha’apai, ki je najmočnejši izbruh na svetu v zadnjih treh desetletjih, je na arhipelagu s nekaj več kot 100.000 prebivalci povzročil največjo škodo na zunanjih otokih, kjer se je že začela evakuacija. Med njimi je tudi otok Mango, ki je eden od najbolj prizadetih in kjer je bilo po razpoložljivih podatkih, vključno s predhodno oceno novozelandske obveščevalne službe, edino mesto popolnoma porušeno.
Slike, ki jih je posnelo letalo novozelandskih zračnih sil, kažejo hudo škodo v vaseh, zlasti na zunanjih otokih arhipelaga. Pepel prekriva letališke steze in strehe hiš. Celotne stavbe so bile raztrgane na koščke. Na Mangu je na mestu, kjer je bila nekoč vas, veliko ruševin.
Na drugih otokih je večino obalnih zgradb uničil cunami, ki je nastal po izbruhu vulkana. Na otoku Nomuka so stavbe, ki še stojijo, utrpele hudo strukturno škodo. Čeprav se je glavni otok Togatapu, kjer je glavno mesto Nuku’alofa, izognil katastrofalni škodi, je tongijska vlada poročala o znatni škodi na infrastrukturi.
V vladni izjavi je navedeno, da prizadevanja za pomoč ovira vulkanski pepel, ki še vedno lebdi v zraku in je z debelo plastjo popolnoma prekril vzletno-pristajalno stezo mednarodnega letališča v državi, tako da je neuporabna. Na stotine prostovoljcev čisti območje, da bi lahko pristala in vzletela letala za prevoz nujne pomoči. Hrana, zdravila in predvsem pitna voda. Pepel je močno prizadel rezervoarje, ki so obstajali pred izbruhom.
Izbruh, ki je bil viden iz vesolja, je povzročil motnje v komunikacijah. Edini podmorski kabel, ki Kraljevino Tongo povezuje s preostalim svetom, je bil prekinjen. Internetno omrežje še vedno ni na voljo. Obnovljene so bile nekatere lokalne telefonske storitve in se poskuša ponovno vzpostaviti povezave z zunanjim svetom, kjer številni tongijski državljani, ki živijo v tujini, nestrpno čakajo na novice o svojih bližnjih, ki jih po izbruhu ni bilo mogoče najti. Zaenkrat izmenjava informacij je le možna preko satelitskega telefona, ki ga je upravljal en sam uradnik.
Dve ladji novozelandske mornarice sta v torek odpluli s humanitarno pomočjo za KraljevinoTongo, kamor naj bi prispeli v petek, medtem ko ima Avstralija pripravljeno še eno ladjo z nujno pomočjo, vključno z 250.000 litri pitne vode in obratom za razsoljevanje z zmogljivostjo proizvodnje 70.000 litrov. Državi bosta poslali tudi letala C-130 Hercules z več tovora, ko bo pristajalna steza na mednarodnem letališču sproščena.
Rdeči križ ocenjuje, da je ta naravna nesreča prizadela približno 80.000 ljudi od 105.000 prebivalcev države, strokovnjaki pa ne izključujejo nadaljnjih primerov vulkanskega delovanja.
Vir: elpais.com