Piše: Damian Ahlin
Ravno ko se je zdelo, da se svet rešuje iz pandemije covid-19, je zaostrovanje napetosti med Rusijo in Ukrajino imelo najslabši izid: rusko invazijo in nastanek novega oboroženega konflikta v osrčju Evrope, ki je povečal število aktivnih vojn na svetu. Ukrajina pa ni edini oboroženi spopad.
Aktivne vojne po vsem svetu
To so vojne med državami, kot v primeru Ukrajine ali državljanske vojne v katerih različne države podpirajo določene frakcije, ki so trenutno aktivne po vsem svetu. Pri tem niso bili upoštevani niti notranji konflikti niti tako imenovane vojne proti drogam oz. mamilom ali kriminalnim združbam.
Napad Rusije na Ukrajino
Po večmesečnem kopičenju ruske vojske na ukrajinski meji se je 24. februarja začela ruska invazija na ukrajinsko ozemlje, od takrat pa sta državi v vojni.
Ukrajina, nekdanja sovjetska republika, ki se je osamosvojila leta 1991, ima v preteklosti napete odnose z Rusijo, v zadnjih letih pa se približuje Evropi in Združenim državam ter celo izraža namero, da se pridruži zvezi Nato.
Moskva kot enega glavnih vzrokov za zaostrovanje razmer navaja širitev Nata v Vzhodno Evropo in njegovo podporo proruskim separatistom, ki od leta 2014 v Donbasu vodijo državljansko vojno z ukrajinsko vlado.
Sirska državljanska vojna
Državljanska vojna v Siriji se je začela leta 2011, ko je vlada predsednika Bašarja al Asada -sina nekdanjega predsednika Hafeza al Asada, ki je državi vladal 30 let- nasilno zatrla vrsto demonstracij v državi, številne opozicijske skupine pa so prijele za orožje.
Na koncu so se oblikovale štiri glavne frakcije: sirski režim, ki ga podpira Rusija, kurdske sile, opozicijske skupine -kot je Jaish al-Fateh, zavezništvo med Fronto Nusra in Ahrar-al-Sham- ter skupina Islamska država v Iraku in Siriji -ISIS-.
Po ocenah ZN je v državljanski vojni doslej umrlo najmanj 350.000 ljudi, poleg tega je bilo razseljenih 6,6 milijona ljudi, od tega 5,6 milijona beguncev v bližnjih državah.
Jemenska državljanska vojna
Uporniki Hutiji so se leta 2015 dvignili in pregnali jemensko vlado iz prestolnice Sana, kar je sprožilo državljansko vojno, ki še vedno divja.
Hutiji, ki jih podpira Iran, trenutno nadzorujejo del ozemlja in se borijo proti jemenski vladi, ki jo podpira koalicija pod vodstvom Savdske Arabije.
Po ocenah ZN je od začetka državljanske vojne do leta 2020 v Jemnu umrlo približno 233.000 ljudi, od tega 131.000 zaradi posrednih vzrokov.
Vojna v Tigraju
V Etiopiji so se leta 2018 po prihodu predsednika vlade Abiya Ahmeda na oblast pojavile napetosti med osrednjo vlado in regijo Tigray, s katero je Etiopija zgodovinsko sprta.
Novembra 2020 je predsednik vlade ukazal vojaško operacijo proti Ljudski osvobodilni fronti Tigraja -TPLF-.
Eritreja se je nato pridružila operacijam proti TPLF, kar je sprožilo še vedno trajajoči regionalni konflikt, v katerem so se pojavile številne obtožbe o grozodejstvih nad prebivalci Tigraja.
Vir: cnnespanol.cnn.com