2.7 C
Ljubljana
ponedeljek, 23 decembra, 2024

Kdo je zaslužen za afganistanske invalide?

Piše: Borut Pogačnik

Afganistanska »demokracija« se je sesula kot hišica iz kart. Kljub vsem sofisticiranim in digitaliziranim orodjem, ki celo iz milijard besed izluščijo besede, ki naj bi bile ključne ter številnim satelitom, dronom in vsem drugim mogočim prisluškovalnim napravam. Pokazalo se je, kar resni analitiki že dolga desetletja opozarjajo, da zahodnih oblik demokracij, ni mogoče izvažati v dežele, ki so v politološkem in sociološkem smislu še vedno na začetku srednjega veka, močno podprte z različnimi religijami, ki so izjemno povezovalne v obdobju plemenskih ureditev, kamor nedvomno sodi tudi Afganistan.

Pred tedni je Jens Stoltenberg, kot generalni sekretar Nata trosil, z ničemer utemeljene floskule, da bo v Afganistanu še močan odpor domačih sil in podobne neslanosti.

Bilijoni dolarjev, ki so jih ZDA porabile za izvoz demokracije, bi bilo verjetno bolj modro uporabiti za reševanje socialnih stisk Američanov, kot pa za brezvezno vojskovanje, ki je bilo usodno za več kot 200.000 Afganistancev in tudi stotine pripadnikov Nata.

Zahodni svet je, žal, spet pokazal, kako hitro nasede na neutemeljene analize in z ničemer potrjene dokaze, ko je Nato priskočil na »pomoč« Bushu mlajšemu, ko je ta trdil, da je edino mogoče izkoreniniti terorizem z napadom na Afganistan ter talibane. Dvajset let dolga, in z ničemer utemeljena vojna, pa ni prinesla samo številnih smrtnih žrtev, ampak tudi več kot pol milijona afganistanskih invalidov ter seveda tudi invalidov vojskujočih sil zavetniških sil pod Hindukušem.

Čas bi bil, da razmislimo, tudi pri nas, kaj imamo od tovrstnega zavezništva, ki je na koncu celo svoje zaveznike, kot je bil recimo še Afganistan pod vodstvom Hamida Karzaija, pustilo na cedilu in se sramotno umaknilo.

Vse svetovne feministke pa zdaj z verbalno vojno proti talibanom ne bodo dosegle prav ničesar in Afganistan se bo spet podal nazaj v prvotni srednji vek, kjer je bil leta 2001 in kjer bo še verjetno nekaj stoletij.

Ženske v burkah. (foto: Reuters)

Tudi naši misijonarji v Iraku, Turčiji in Siriji so že nekajkrat opozarjali, kako nepredvidljivi in nesmiselni so tovrstni posegi. Še zlasti so omenjali Sirijo, ki je bila nekoč pojem urejene države.

Za vse begunce, ki bodo spet na mejah Evrope, pa naj nam bo za zmeraj jasno, kdo nam jih je poslal:  rezultati napačnih ocen zapriseženih analitikov iz Washingtona, Londona in Bruslja, kjer je sedež Nata.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine