2.1 C
Ljubljana
četrtek, 21 novembra, 2024

Kako so sploh volili ameriški volivci

Piše: L. K. 

Predsednik Donald Trump je dosegel drugo zmago na predsedniških volitvah 2024 in se z zgodovinskim uspehom vrnil  v Belo hišo.  V treh zaporednih volitvah s Trumpom na volilnem lističu se je politika v ZDA spremenila, piše CNN. Spremenila se je izbira Američanov. 

Rezultati CNN-ovih javnomnenjskih raziskav po volitvah v letih 2016, 2020 in 2024 razkrivajo, kako so gospodarske teme ovirale Kamalo Harris, ki ji ni uspelo povečati podpore med ženskami, čeprav se je sicer povečala podpora pravici do splava, vendar pa so bili zlasti latinskoameriški moški bolj naklonjeni Trumpu.

CNN-ove ankete za splošne volitve leta 2024 so zelo obsežne, saj vključujejo intervjuje tisočih volivcev, tako tistih, ki so glasovali na dan volitev, kot tistih, ki so glasovali predčasno ali v odsotnosti. V CNN poudarjajo, da gre za ocene, ki so lahko dobro orodje za razumevanje demografskega profila in političnih stališč volivcev na letošnjih predsedniških volitvah v ZDA.

Trump je torej pritegnil več moških volivcev, Kamala Harris pa manj žensk, k Trumpu se že od leta 2016 vse bolj nagibajo latinskoameriški volivci, zlasti moški. Biden je leta 2020 dobil njihovo podporo za 23 odstotnih točk, Trump pa leta 2024. Latinskoameriške ženske so še vedno dajale prednost Kamali, vendar z manjšo razliko, kot so podprle Clintonovo ali Bidna. Harrisova je ohranila močno vodstvo med temnopoltimi moškimi in ženskami. Trumpova priljubljenost med belimi moškimi je ostala enaka kot leta 2020. CNN piše, da Trumpovo volilno bazo predstavljajo beli volivci z nižjo izobrazbo; da je Trump leta 2020 sicer izgubil nekaj podpore na podeželskih območjih, a se je leta 2024 tja vrnil s polno močjo. Podporniki Kamale Harris prevladujejo v mestih, predmestja pa so bila enakomerno razdeljena bojišča, kjer so volivci podprli tako enega kot drugega kandidata.

Gospodarstvo in življenjski standard sta pomembni temi za Američane
Volivci so bili leta 2020 približno enakomerno razdeljeni glede tega, ali je ameriško  gospodarstvo v dobrem stanju ali ne, kar je bilo neverjetno glede na divjo pandemijo, ki je tistega leta vplivala na življenja Američanov. Leta 2024 sta približno dve tretjini volivcev menili, da je gospodarstvo v slabem stanju. Ta sprememba v razpoloženju je bila v korist Trumpu.

Foto: AFP

Glede na rezultate raziskave CNN je letos kar polovica ljudi, ki meni, da bi moral biti splav zakonit, glasovala za Trumpa, čeprav od letos ne bo več te zvezne pravice, saj jo bo odvzela konservativna večina, ki jo je Trump pomagal postaviti na vrhovno sodišče.

Ugotovljeno je bilo tudi, da so se ameriški liberalci in konservativci še bolj zaprli v svoje strankarske kotičke, obenem pa, da so bili neodločeni volivci leta 2024 še vedno naklonjeni demokratskemu kandidatu, vendar z manjšo razliko kot leta 2020.

Strategija Trumpove kampanje je temeljila na motiviranju volivcev, ki na volitve običajno ne hodijo, kar se je obrestovalo, saj jih je letos osvojil Trump.

Trumpovi republikanci so v senatu osvojili 52 sedežev od skupno stotih, torej imajo zdaj v senatu večino. Sedanji republikanski guverner Zahodne Virginije Jim Justice je premagal demokratskega tekmeca in je zasedel sedež, ki je doslej pripadal Joeju Manchinu, neodvisnemu senatorju, ki je glasoval z demokrati. Obenem je v Ohiu dolgoletni demokratski senator Sherrod Brown moral priznati poraz Bernieju Morenu, poslovnežu, ki uživa podporo Trumpa. Demokrati so tako izgubili tri sedeže.

Republikanci imajo večino tudi v predstavniškem domu, kjer imajo 207 sedežev, demokrati pa 194.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine