6.8 C
Ljubljana
ponedeljek, 18 novembra, 2024

Kaj bi se zgodilo, če Rusija ukine izvoz plina v Nemčijo?

Piše: Jože Jan

Rusija je leta 2021 predstavljala 55% nemškega uvoza plina in 40% v prvem četrtletju 2022. Kako se Nemčija pripravlja za morebitno ukinitev ruskih pošiljk plina?

Nemški minister za gospodarstvo Robert Habeck je dejal, da Nemčija ne bo dosegla popolne neodvisnosti od ruskih energetikov do sredine leta 2024.

Moskva je prejšnji teden sporočila, da bo od 1. aprila uvedla mehanizem, po katerem bodo morale države, ki so se odzvale mednarodnim sankcijam proti Rusiji, uvoz ruskih energentov plačati v rubljih. To vključuje Nemčijo. Habeck je zavrnil rusko zahtevo, češ da bo Nemčija spoštovala pogodbe pod podpisanimi pogoji.

V slučaju, da bi Rusija prekinila izvoz energentov, je nemška vlada že pripravila načrt in določila, kako ravnati.

V najhujšem primeru, če bi v Nemčiji primanjkovalo plina, bi najbolj trpela industrija, ki predstavlja četrtino nemškega povpraševanja po plinu. Zasebna gospodinjstva bodo imela prednost pred industrijo. Bolnišnice, zdravstvene ustanove in šole bodo imele zagotovljen dostop do energetikov.

Proizvajalci električne energije, ki so lansko leto predstavljali 13% porabe nemškega plina, bi lahko prešli na proizvodnjo energije s plina na premog. Vendar bi za to vlada morala spremeniti zakonodajo.

Vsekakor bi v Nemčiji ukinitev ruskega izvoza energetikov povzročila veliko krizo. Vsa industrija zavisi od plina, od energetskega sektorja do proizvajalcev avtomobilov. »Brez plina bi se industrijska proizvodnja znatno zmanjšala in bi nastale velike težave na dobavni verigi,« je za javno radiotelevizijo ARD povedal Leonhard Birnbaum, izvršni direktor nemške energetske skupine Eon. »Vsekakor govorimo o zelo veliki škodi«, je dodal.

 Vir: Reuters, Združeno kraljestvo

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine