5 C
Ljubljana
sreda, 18 decembra, 2024

Italijanska premierka šokirana zaradi nemškega financiranja nevladnih organizacij, ki v Evropo uvažajo migrante

Piše: STA, C. R. 

Italijanska premierka Giorgia Meloni je pisala nemškemu kanclerju Olafu Scholzu in se pritožila zaradi nemškega financiranja humanitarnih organizacij, ki nezakonitim priseljencem pomagajo priti v Italijo. Ta se letos sooča z rekordnim migracijskim valom, vse bolj obremenjena pa je tudi Nemčija.

“Osupla sem bila, ko sem izvedela, da se je vaša vlada brez usklajevanja z italijansko vlado odločila zagotoviti znatna sredstva nevladnim organizacijam, ki sodelujejo pri sprejemanju nezakonitih migrantov na italijanskem ozemlju in reševanju v Sredozemskem morju,” je v sobotnem pismu zapisala Meloni.

Nemško zunanje ministrstvo je v petek za francosko tiskovno agencijo AFP potrdilo, da je nemški parlament za dva projekta, povezana z migranti, odobril sredstva v višini od 400.000 do 800.000 evrov.

Italijanska premierka je ob tem menila, da bi bilo to pomoč bolje uporabiti v Nemčiji kot v Italiji, je razvidno iz danes objavljenega pisma.

Ponovila je tudi obtožbo, ki so jo nevladne organizacije odločno zavrnile – da ladje humanitarnih organizacij, ki delujejo v Sredozemlju in rešujejo prebežnike v težavah, dodatno privlačijo migrante, ki prečkajo Sredozemsko morje iz severne Afrike.

Kot poudarja Meloni, bi bilo bolje, če bi se države EU, ki želijo pomagati Italiji pri obvladovanju nezakonitih migracij, osredotočile na “strukturne rešitve”, zlasti s sodelovanjem s tranzitnimi državami, da bi ustavile migrantske tokove.

Vladi Nemčije in Italije v zadnjem času ne najdeta skupnega jezika, ko gre za problem migracij.

Berlin je sredi septembra sporočil, da Nemčija v okviru evropskega prostovoljnega solidarnostnega mehanizma do nadaljnjega ne bo sprejemala migrantov iz Italije, prejšnji teden pa se je na obisku v Italiji mudil nemški predsednik Frank-Walter Steinmeier.

V spremstvu italijanskega kolega Sergia Mattarelle je obiskal Sicilijo in pozval k pravični porazdelitvi migrantov, ki prihajajo v Evropo. Ob tem je opozoril, da sta tako Nemčija kot Italija na robu zmogljivosti.

Italija se letos sooča z rekordnim migracijskim valom – po podatkih notranjega ministrstva v Rimu je od začetka letošnjega leta v državo prispelo že več kot 130.000 ljudi, v enakem obdobju lani pa približno 68.200.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine