Piše: C. R.
Iskanje pogrešane podmornice, ki je v nedeljo izginila med potopom proti razbitinam ladje Titanik v severnem delu Atlantskega oceana, se nadaljuje. Potem ko so reševalne ekipe davi zaznale zvoke topih udarcev, so trenutno osredotočene na lociranje vira zvoka, je povedal kontraadmiral John W. Mauger iz ameriške obalne straže, ki vodi iskanje.
Ameriška obalna straža je davi potrdila, da je kanadsko letalo zaznalo zvoke pod gladino Atlantika na območju iskanja pogrešane podmornice Titan. Mediji, ki so se sklicevali na podatke ameriške obalne straže, so jih opisali kot “tope udarce”.
Na območju so aktivirali podvodna daljinsko vodena vozila, da bi raziskali izvor zvokov. Iskanje doslej ni prineslo rezultatov, vendar se nadaljuje. Vsi podatki so bili posredovani ameriški mornarici, ki jih bo upoštevala v prihodnjih načrtih iskanja, poroča britanski BBC.
Strokovnjaki za globokomorske operacije pravijo, da je težko določiti, kaj bi lahko bili ti zvoki in kakšen je njihov izvor. Kontraadmiral Mauger je dejal, da je to “cilj, ki ga je treba preučiti”, in dodal, da gre za “izjemno kompleksno” iskalno operacijo.
Svoj nagovor za ameriško televizijsko postajo CBS, v katerem je povzel trenutno stanje iskanja, je Mauger zaključil z besedami, da si bodo še naprej prizadevali najti pogrešano podmornico in bodo uporabili vsa sredstva, “dokler bo obstajala možnost preživetja”.
Ameriška obalna straža usmerja zapleten proces iskanja na območju, ki je “večje od zvezne države Connecticut” – veliko približno 20.000 kvadratnih kilometrov. Pri iskanju pomagajo reševalne ekipe kanadske mornarice, zračnih sil in obalne straže ter newyorške zračne straže, pa tudi francosko raziskovalno plovilo.
Iskanje podmornice se je začelo v nedeljo zvečer, ko so izgubili stik s posadko. Za krmilom je bil Stockton Rush, izvršni direktor podjetja OceanGate, ki je organiziralo odpravo. Njegovi potniki so bili britanski pilot, poslovnež in pustolovec Hamish Harding, pakistansko-britanski poslovnež Šahzada Davud in njegov sin Suleman ter 73-letni francoski raziskovalec Paul-Henry Nargeolet.
Po besedah Davida Concannona, svetovalca družbe OceanGate Expeditions, ki je nadzorovala misijo, je imela podmornica štiridnevno zalogo kisika, ko je v nedeljo zjutraj zaplula v morje. Strokovnjaki ocenjujejo, da bo zaloge kisika v podmornici zmanjkalo v četrtek okoli poldneva.
OceanGate osemurno potovanje na dno oceana, ki stane 250.000 dolarjev, sicer oglašuje kot “priložnost, da se odklopite od vsakdanjega življenja in odkrijete nekaj resnično izjemnega”.
Razbitine Titanika, ki se je potopil leta 1912, ko je na svoji prvi poti čez Atlantski ocean zadel ledeno goro, ležijo na globini približno 3800 metrov pod gladino, približno 650 kilometrov od obale Nove Fundlandije.