Piše: Lionel Baland
Mateusz Morawiecki iz poljske konservativne stranke Zakon in pravičnost (PiS) je bil predsednik poljske vlade od leta 2017 do 2023.
Zdaj je predsednik stranke Evropskih konservativcev in reformistov (ECR), v kateri sedi njegova stranka poleg stranke italijanske premierke Giorgie Meloni – Bratje Italije – in češkega premierja Petra Fiale – Državljanske demokratske stranke (ODS) ter politične stranke Identiteta-Svoboščine Marion Maréchal. Med dogodkom MEGA 2, ki sta ga v Bruslju organizirali stranka in skupina ECR na pobudo romunske nacionalistične stranke AUR, ga je za Breizh-info intervjuval Lionel Baland, skupaj z novinarji drugih mednarodnih medijev.
Kaj lahko kot predsednik Evropske konservativne in reformistične stranke (ECR) prinesete njenim članom?
Želimo prenesti izkušnje, ki sem si jih z mojo stranko Zakon in pravičnost nabral, ko sem bil predsednik vlade Poljske, v boju proti birokraciji, ki je vidna rak v institucijah Evropske unije in uničuje konzervativne vrednote. Stranka ECR seje borila proti tej birokraciji že pod predsedovanjem italijanske premierke Giorgie Meloni, vendar smo z drugim mandatom predsednika Trumpa prešli v začetek novega obdobja. To predstavlja velik izziv za Evropsko unijo.
Ali se strinjate s pogledom Donalda Trumpa na Nato?
Vsekakor. V proračunih različnih držav Nata moramo najti več sredstev za vojaško obrambo. To smo dosegli na Poljskem, medtem ko imamo enega najnižjih proračunskih primanjkljajev. Za obrambo in vojaško opremo smo lahko namenili 4 odstotke bruto domačega proizvoda. Spodbujamo druge države članice Nata, da storijo enako.
Kakšne spremembe bo Evropi prinesel drugi predsedniški mandat Donalda Trumpa?
Mislim, da se bo veliko stvari spremenilo. Pred kratkim smo mnogi slišali inavguracijski govor predsednika Trumpa o prevari Green New Deal, nevarnostih nezakonitega priseljevanja in številnih drugih temah. Politika ZDA je pravi izziv za celotno Evropsko unijo in na to se moramo ustrezno odzvati. Ne moremo se pretvarjati, da se nič ne dogaja, saj bi drugače izgubili.
Pred 25 leti je bil bruto domači proizvod Evropske unije večji od ameriškega. Danes je naš bruto domači proizvod za 50 % nižji kot v ZDA. To kaže na težave, ki nas obdajajo.
Več TUKAJ.