8.9 C
Ljubljana
sobota, 16 novembra, 2024

Hrvaška HRT do leta 2027 načrtuje za tretjino manj zaposlenih preko posebnega strateškega načrta – kaj pa RTV Slovenija?

Piše: G. B.  

V Sloveniji se večkrat govori o realni učinkovitosti javnega zavoda RTV Slovenija, pa tudi o njenem izkoristku kadrovskih virov. Predvsem glede na dejstvo, da je uprava RTVS pod vodstvom Zvezdana Martića pred časom poslala na čakanje novinarje nekdanje Panorame, medtem ko naj bi imela v informativnem programu kadrovski primanjkljaj. 

Res je sicer, da je v zadnjem času RTVS prekinila pogodbe z nekaterimi zunanjimi izvajalci, zato pa njena kadrovska politika glede novinarjev na čakanju toliko bolj bode v oči. Morda bi nam ob tem pomagala primerjava s sosednjo Hrvaško, kjer HRT, ki ima približno enak status kot naša RTV, pravzaprav nima kaj dosti več zaposlenih kot RTVS. Kljub temu, da je prebivalstvo Hrvaške številčno dvakrat višje kot pri nas.

HRT bo zmanjšala število zaposlenih

Hrvaška javna radiotelevizija HRT do leta 2027 načrtuje 30-odstotno zmanjšanje števila zaposlenih, je v strateškem dokumentu, ki ga povzema hrvaška tiskovna agencija Hina, navaja vodstvo HRT. Čeprav naj bi se število zaposlenih tako zmanjšalo za okoli 750 ljudi od skupno 2500, na HRT napovedujejo, da se bo obseg javnih storitev povečal. Vodstvo HRT je strateški dokument z naslovom Nova smer v ponedeljek predstavilo na svojih internih straneh. V njem je izpostavilo, da bo do leta 2027 treba zmanjšati število zaposlenih za 30 odstotkov, napovedalo pa je tudi več inovacij na področju tehnologije in metod dela. Ključne spremembe, ki jih predvideva načrt, so po navedbah iz poročila sodobnejša in poenostavljena organizacija z manjšim številom zaposlenih, povečanje produkcije vsebin trajne vrednosti v sodelovanju z neodvisnimi producenti in širitev produkcije regionalnih centrov.

HRT naj bi zaradi poenostavitve delovanja izvedel prestrukturiranje, posledica katerega bodo med drugim tudi optimizacija stroškov in posodobljena tehnologija. Zmanjšanje števila zaposlenih nameravajo doseči s kombinacijo naravnega odliva, upokojevanja in programa prostovoljnega odhoda, odprtega za vse, ter z ugotavljanjem tehnoloških presežkov, piše v načrtu. Vodstvo HRT je ob tem sporočilo, da so strateški dokument pripravili v sodelovanju z vlado, publiko, širšo javnostjo, osebjem, ustvarjalci in drugimi deležniki.

Predsednica sindikata hrvaških novinarjev in sindikalne podružnice na HRT, sicer dolgoletna znana novinarka Maja Sever je za Hino dejala, da je strateški dokument rezultat podpisanega dodatka k pogodbi med HRT in vlado za obdobje med letom 2023 in 2027. Ta je omogočil dodatno financiranje iz državnega proračuna, da bi pokrili izgube javne radiotelevizije, ki naj bi po navedbah hrvaških medijev znašale okoli 18 milijonov evrov.

Kaj to pomeni za Slovenijo?

Marsikdo se ob tem sprašuje, kaj to pomeni za Slovenijo, saj nam Hrvaška na nek način nastavlja ogledalo. Predvsem spričo dejstva, kaj se na RTV Slovenija dogaja v zadnjih mesecih, kako poteka “depolitizacija” ter čiščenje politično neprimernih kadrov in nastavljanje “pravih”. Ob tem ni mogoče spregledati, da mora uprava ter njeni člani plačati kazen zaradi imenovanja vodstvenih kadrov z neustrezno izobrazbo. Če je HRT pred strateškim načrtom opravila širšo javno razpravo in bo zmanjševanje števila zaposlenih potekalo brez prisilnih odpuščanj (bolj z upokojevanjem ter optimizacijo kadrovskih resursov), je na RTV Slovenija povsem drugače. In kar je najhuje: sedanja uprava RTV v rokah pravzaprav nima nobene dolgoročne vizije razvoja javne RTV.

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine