5 C
Ljubljana
sreda, 18 decembra, 2024

Hibridna različica koronavirusa: kaj vemo o deltacronu?

Piše: Damian Ahlin

Primeri kombinacije delta in omicron so bili odkriti le v Evropi in ZDA. Ne govori se več o laboratorijski napaki, temveč o potrjeni hibridni različici koronavirusa. Kaj pravijo strokovnjaki?

Včasih stvari dobijo pomenljivo ime, še preden sploh nastanejo. Tako je bilo tudi v primeru deltacron. Raziskovalec na Cipru je januarja lani prvič poročal o kombinaciji sevov delta in omicron. Kasneje je bilo potrjeno, da je šlo za laboratorijsko kontaminacijo.

Dva meseca pozneje so okužbe s to različico odkrili v Evropi in ZDA.

Za Svetovno zdravstveno organizacijo (SZO) to ni presenečenje: Poznamo kombinacijo delta AY.4 in omicron BA.1, pravi strokovnjakinja SZO za koronaviruse Maria van Kerkhove. Po njenem mnenju je bilo to pričakovano, saj sta obe različici v polnem obtoku.

Čeprav delta povzroča hujše primere, omicron pa je predvsem bolj nalezljiv, to ne pomeni, da je kombinacija obeh sevov nevarna.

Analiza zaporedja genoma, ki jo je opravil francoski inštitut Pasteur, je pokazala, da deltacron vsebuje mutacije, značilne za oba seva, kot je razvidno iz baze podatkov o genomskem zaporedju GISAID.

Ta virusna povezava bi lahko hibridni različici omogočila večjo nalezljivost, kar je zaskrbljujoče, zlasti ker se v številnih državah sproščajo ukrepi proti koronavirusom, pandemija bi se lahko podaljšala, zaradi različice delta pa bi lahko prišlo do hujših izbruhov COVID-19.

Ni razloga za paniko!

Vendar se večina strokovnjakov na deltacron odziva razmeroma mirno. Do zdaj je bilo le nekaj posameznih primerov v Nemčiji, Franciji, na Nizozemskem, Danskem, v Veliki Britaniji in Združenih državah Amerike. To pomeni, da hibridna različica ni tako nevarna. Ta različica je zaenkrat zelo redka in ne kaže znakov eksponentne rasti. Z drugimi besedami, ne kaže zaskrbljujoče stopnje rasti.

Strokovnjaki se odzivajo razmeroma mirno, to je tudi posledica dejstva, da so se takšne kombinacije različic Sars-CoV-2 že večkrat pojavile.

Kako je nastal deltakron?

Po navedbah SZO je bilo to pričakovano, saj dve različici koronavirusov, delta in omicron, zelo močno krožita. To se zgodi, ko se ljudje hkrati okužijo z dvema sevoma koronavirusov. Med razmnoževanjem virusov v gostiteljski celici se lahko genetski material pomeša in združi v hibridno različico.

Niti cepiva niti poživila ne morejo preprečiti okužbe s koronavirusi. To dokazujejo visoke stopnje okužb v zadnjih tednih, na primer v Nemčiji. Razlog za to je predvsem dejstvo, da lahko različica omicron delno zaobide vzpostavljeno imunsko zaščito s pomočjo mutacije, ki omogoča pobeg.

Vir:   Deutsche Welle

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine