5.5 C
Ljubljana
četrtek, 23 januarja, 2025

Gambija noče sprejeti svojih državljanov, migrantov, ki jih hoče Nemčija deportirati

Piše: A. S.

Gambijski predsednik Adama Barrow zavrača sprejem več tisoč državljanov Gambije, ki se trenutno nahajajo v Nemčiji in v Evropski uniji in so prejeli nalog za deportacijo.

Predsednik Barrow po poročanju nemških medijev že od leta 2019 ne dovoli v svoji državi pristankov deportacijskih letal iz Evropske unije. Zaradi tega Nemčija ne more deportirati med 6.000 in 16.000 Gambijcev, ki prebivajo v Nemčiji, vendar pa jim je bil izdan odlok za deportacijo.

Gambijo očitno za razliko uradnikov Evropske unije in nemške države, bolj od pravic migrantov povratnikov, kljub temu, da gre za njene državljane, skrbi ohranjanje družbenega miru in reda. Gambijska vlada je tako mnenja, da Gambijcev, ki so nezakonito v Evropi, ne bo možno znova vključiti v družbo, in da bi njihov prihod povzročil družbene nemire. Zaradi tega Gambija, kjer je 95 odstotkov prebivalcev muslimanske veroizpovedi, noče upoštevati mednarodnega prava, ki določa, da morajo svoje izgnane državljane sprejeti nazaj. Namesto tega je tiskovni predstavnik gambijske vlade izjavil: »Poskušamo utrditi mir, stabilnost in demokracijo v naši državi«.

Medtem predsednik Barrow navaja, da je večina dvomilijonskega prebivalstva njegove države mnenja, da je odhod teh mladih moških, ki jih sedaj Evropska unija hoče izgnati, pripomogel k zmanjšanju kriminala in nasilja v Gambiji. Z migranti bi se tako vrnila tudi nasilje in kriminal.

Sicer pa nakazila iz Nemčije in Evropske unije predstavljajo kar 21 odstotkov celotnega bruto domačega proizvoda. Zato bi vrnitev velikega števila njenih državljanov lahko povzročila upad gospodarstva v Gambiji. Po podatkih Mednarodnega denarnega sklada so Gambijci, ki živijo v tujini poslali nazaj v domovino leta 2020 495 milijonov evrov.

Zaradi takšnega razvoja dogodkov sta sedaj Nemčija in Avstrija zaskrbljeni, da bodo takšna zavračanja povratnikov migrantov in prepovedi pristajanj deportacijskih letal postala običajna tudi v drugih afriških državah. Podobni primeri naj bi se že zgodili v Gvineji, Eritreji in Sierri Leone.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine