Piše: Janja Strah, C. R.
Če je ime slovenskega premierja bilo znano večini Evrope, pa imajo z zmagovalcem zadnjih državnozborskih volitev težave že v sosednji Avstriji, kjer se novinarji celo na javni televiziji sprašujejo kdo je Robert Golob.
Slovenske parlamentarne odmevajo tudi po tujini. Medtem ko levo usmerjeni osrednji mediji pišejo, da je bila v Sloveniji poražena »populistična skrajna desnica«, ob tem je ameriški Washington Post celo objavil članek z naslovom »Največja zmaga za liberalno demokracijo prejšnjega tedna ni bila v Franciji«, se drugi sprašujejo kdo je sploh najbolj verjeten novi predsednik vlade Robert Golob.
Medtem ko je Janez Janša v Evropi znan politik, ki je kot predsednik vlade obiskal Kijev in ki je »vrnil Slovenijo na zemljevid Evrope«, se mnogi sprašujejo od kod se je vzel njegov naslednik na položaju premierja. Tako so se na avstrijski televiziji ORF ob komentiranju rezultatov volitev v Franciji in v Sloveniji spraševali ob komentiranju zmagovalca v Sloveniji Robert – kdo? O tem pa se sprašuje verjetno tudi Bruselj. Kljub temu so mnogi pripadniki liberalnih in levih skupin iz Bruslja in iz drugih držav Golobu že čestitali zmago, predvsem pa jih veseli to, da je Viktor Orbán »izgubil zaveznika« in da v Sloveniji ni več na oblasti »populistična desnica«. Nemški časopis Frankfurter Allgemeine Zeitung pa se sicer ni spraševal o tem, kdo je sploh Robert Golob, temveč ga je opisal kot »velikega lovca na provizije«.
Bralec nas je opozoril na način poročanja ORF 2 avstrijske javne televizije novinarjev, kjer so komentirali rezultate volitev v Franciji in Sloveniji. Avstrijska komentatorja sta se namreč glede zmagovalca slovenskih parlamentarnih volitev spraševala “Robert – kdo?” To tudi sicer nakazuje kako v tujini gledajo na zmago populistov v Gibanju Svoboda, ki ga vodi Robert Golob. “Medtem, ko smo imeli še pred kakšnim mesecem v svoji sredini predsednika vlade, ki je dajal iniciative glede ukrajinske krize,” je na vlogo premierja Janeza Janše opozoril bralec Demokracije, se zdaj tako v Evropi kot Bruslju sprašujejo “Robert – kdo?” “Žalostno, vendar v Sloveniji je vse možno,” je še dodal bralec Demokracije.