-3.4 C
Ljubljana
sobota, 23 novembra, 2024

Evropske države priznavajo Guaidoja za začasnega predsednika Venezuele

Evropske države so danes začele priznavati vodjo venezuelske opozicije in predsednika parlamenta Juana Guaidoja za začasnega predsednika, potem ko je venezuelski predsednik Nicolas Maduro zavrnil njihov ultimat, naj do nedelje razpiše demokratične predsedniške volitve. Med prvimi so Guaidoja priznale Španija, Velika Britanija, Francija in Avstrija.

“Španska vlada sporoča, da predsednika parlamenta Juana Guaidoja priznava za začasnega predsednika Venezuele,” je novinarjem povedal španski premier Pedro Sanchez. Ob tem je Guaidoja pozval, naj kmalu razpiše predsedniške volitve, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Britanski zunanji minister Jeremy Hunt je na družbenem omrežju Twitter zapisal, da Velika Britanija skupaj z evropskimi zaveznicami priznava Guaidoja za začasnega predsednika, “dokler ne bo mogoče izpeljati verodostojnih volitev”. “Upam, da se bomo s tem približali koncu humanitarne krize,” je dodal.

Podporo Guaidoju je izrekla tudi Francija. “Venezuelci imajo pravico, da se svobodno in demokratično izrazijo. Francija priznava Juana Guaidoja za začasnega predsednika, ki bo izpeljal postopek volitev,” je tvitnil francoski predsednik Emmanuel Macron.

Francoski zunanji minister Jean-Yves Le Drian je pred tem za radio France Inter dejal, da bo “Francija sprejela potrebne ukrepe” po zavrnitvi ultimata, a podrobnosti ni navedel. Dejal je še, da je Guaido upravičen izvesti predsedniške volitve. Ni pa izrecno priznal Guaidoja za začasnega predsednika, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Tudi avstrijski kancler Sebastian Kurz je sporočil, da Avstrija priznava Guaidoja za začasnega predsednika, poroča avstrijska tiskovna agencija APA. Kot je tvitnil, ima Guaido polno podporo Avstrije pri svojih prizadevanjih za ponovno vzpostavitev demokracije v Venezueli, ki že dolgo trpi zaradi zgrešenega socialističnega gospodarstva in pomanjkanja pravne države.

“Priznavamo Juana Guaidoja kot začasnega predsednika Venezuele, čigar naloga je začeti politično tranzicijo in voditi državo v svobodne, pregledne in verodostojne volitve,” pa je poudarila tiskovna predstavnica nemške kanclerke Martina Fietz.

V vrsti evropskih držav, ki so doslej priznale Guaidoja, so tudi Švedska, Danska, Nizozemska, Latvija, Litva.

Guaidoja, ki se je za začasnega predsednika Venezuele razglasil 23. januarja, so že na dan razglasitve priznale ZDA, sledilo je več držav v regiji.

Osemdnevni rok za razpis volitev so Maduru prejšnjo soboto postavile Velika Britanija, Francija, Nemčija in Španija, medtem pa so se pozivu pridružile še Portugalska, Nizozemska, Belgija in Avstrija. Maduru zaradi nedemokratičnih volitev odrekajo legitimnost položaja, priznavajo pa legitimnost parlamentu na čelu s predsednikom Guaidojem in pričakujejo razpis predsedniških volitev, ki bodo omogočile čimprejšnjo vzpostavitev demokratično izvoljene oblasti.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine