5.1 C
Ljubljana
sreda, 22 januarja, 2025

Evropa na robu nove migrantske krize

Piše: Jože Jan

Pred umikom ameriške vojske iz Afganistana 29. avgusta 2021 je iz te države bilo prisiljenih pobegniti približno 270.000 oseb. Organizacije za humanitarno pomoč so opozorile na veliko krizo z neželenimi posledicami za afganistanske civiliste, od katerih je 65% otrok.

Anita Bay Bundegaard, direktorica organizacije Save the children Europe, pravi, da je bilo julija in avgusta izseljenih 80.000 otrok, nešteto Afganistancev pa je bilo ranjenih ali ubitih. Ker vse več Afganistancev išče zavetje pred nasiljem, se evropski voditelji bojijo, da bo na staro celino prišel nov begunski val.

Evropska unija še ni pozabila migracijske krize 2015-2016, v kateri je iz Sirije prispelo na stotine tisoč ljudi. Takratna situacija je sprožila intenzivne spore v bloku 27 držav glede porazdelitve migracijskega bremena med njimi, pri čemer so populistične stranke v nekaterih državah Evrope pokazale protimigrantsko razpoloženje.

Kanclerka Angela Merkel je leta 2015 množično sprejela sirske begunce v Nemčijo pod geslom »zmoremo«.  Danes, ko se nanaša na afganistanske begunce, je spremenila govor: »Ne moremo rešiti vseh teh težav«.

Avstrijski notranji minister Nehammer  je tudi glede povečanja nezakonitega priseljevanja izrazil: »Ne more biti, da za vso Evropsko unijo samo Avstrija in Nemčija rešita problem Afganistana«.

Prav tako so turške oblasti sporočile, da pozorno spremljajo priliv afganistanskih beguncev, saj jih je letos že več kot 27.000 prestopilo iransko mejo. Turško-iranska meja je že dolgo priljubljena pot tihotapljenja afganistanskih migrantov, ki želijo vstopiti v Turčijo in potem nadaljevati pot v Evropo.

Poleg Turčije je bila pred kratkim odprta nova migracijska pot v Evropsko unijo prek Belorusije in Litve.

Podatki prve polovice leta 2021 kažejo, da je bilo registriranih približno 3200 nezakonitih prehodov afganistanskih državljanov, kar je 41% manj v primerjavi z letom 2020.

V zadnjih letih je Evropska unija vložila znatna sredstva za krepitev svojih zunanjih meja in odvračanje priseljencev.

 

Vir: El financiero, Mehika

 

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine