12.8 C
Ljubljana
torek, 5 novembra, 2024

Éric Zemmour: Francija se bori za preživetje proti “veliki zamenjavi”

Piše: C. R.

“Mislim, da je strah pred koncem Francije, kakršna je bila, strah pred veliko menjavo, postal globalno občutje.”

Francozi se trenutno borijo za preživetje proti veliki zamenjavi (Le grand remplacement), je v večerni politični pogovorni oddaji televizije CNews dejal judovsko-francoski pisatelj in filozof Éric Zemmour.

“Mislim, da je strah pred koncem Francije, kakršna je bila, strah pred Veliko borzo, postal globalno občutje,” je dejal Zemmour. “Strah, da ne bi bili več Francija, strah pred veliko izmenjavo. Mnogi ljudje začenjajo razmišljati, da nas bo islam nadomestil. To je postalo množično čustvo, ki je zajelo 70 do 80 odstotkov Francozov.”

Izraz “velika zamenjava” je leta 2010 francoski pisatelj Renaud Camus uporabil v knjigi “Le grand remplacement”, v kateri navaja teorijo, da avtohtono francosko prebivalstvo demografsko nadomeščajo neevropska ljudstva.

“Donald Trump je uporabil briljantno formulo, ki bi jo rad uporabil za Francijo. Smo v bitki za preživetje Francije, kot jo poznamo,” je dejal Zemmour.

Francija doživlja hitre demografske spremembe in ima največje muslimansko prebivalstvo v Evropi. Marca letos je tudi vplivni filozof Michel Onfray dejal, da je Velika izmenjava resnična, čeprav je trdil, da gre za skrajno desničarsko teorijo zarote.

“Ali res obstaja Velika izmenjava? Demografi pravijo, da je. To je zelo preprosto. Obstajajo moški in ženske, ki se razmnožujejo, imate določeno stopnjo rodnosti, naredite izračune, projekcije in pokaže se graf,” je dejal in poudaril, da tisti, ki to zamisel zavračajo, pravijo, da se bo to zgodilo šele v daljni prihodnosti, vendar ne morejo zanikati, da se demografija spreminja, saj se etnični Evropejci v zahodnih državah približujejo manjšinskemu položaju.

“Ko nekdo na levici reče ‘velika izmenjava, to smo mi’, je odziv ‘zelo dobro’, ko pa nekdo na desnici, kot je Renaud Camus, reče, da obstaja ‘velika izmenjava’, takoj zakričijo ‘fašizem’,” je dejal Onfray.

Francoska podjetja so vse bolj “budna

V istem intervjuju je Zemmour tudi opozoril, da se podjetja od meritokratskega kapitalizma preusmerjajo v sistem, ki poudarja raznolikost za vsako ceno.

“V velikih francoskih podjetjih mi ljudje pripovedujejo, da so razočarani nad ideološkimi pritiski, ki jih izvajajo kadroviki. z etnično raznolikostjo, spodbujanjem spolnih in rasnih manjšin … in na škodo zaslug,” je dejal Zemmour.

“Argument je, da je boj za raznolikost boj proti neenakosti,” je dejal Zemmour. “V resnici je to sredstvo, ki ga je kapitalizem našel za to, da je resnični boj proti neenakosti pozabljen in da – v okviru globalizacije – spodbuja prenos bogastva in imiserizacijo celotnega zahodnega, evropskega in ameriškega delavskega razreda.”

Zemmour je dodal, da je bilo in je prizadevanje za raznolikost le sredstvo za prikrivanje resničnih težav.

“Rekli so, da je enakost zastarela, zdaj moramo spodbujati raznolikost, torej spodbujati ženske, migrante in tako naprej,” je dejal. “To je velika iluzija. To je past. V resnici je ravno obratno. Razlog za neenakosti je raznolikost sama, zato je treba v nacionalnem okviru ponovno najti sredstva za obnovitev boja za enakost. Sam menim, da moramo najti način, kako se ponovno boriti za enakost v nacionalnem okviru. Ponovno moramo najti narode, najti minimalno raven zaščite narodov (…) in prenehati s spodbujanjem raznolikosti, saj je to past, ki je omogočila uničenje vsakega boja za enakost.”

Zemmour je tudi dejal, da je francoski kapitalizem – podobno kot nemški – v imenu globalizacije žrtvoval svoje nekdanje vrednote:

“Francozi smo svoje gospodarstvo prepustili globalizaciji in pri tem zaostrili družbene in okoljske pogodbe, ki bi morale voditi družbo,” je dejal Zemmour.

Vir: Remix News s posredovanem UME, našim partnerjem v Mednarodnem medijskem sodelovanju

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine