9.1 C
Ljubljana
nedelja, 17 novembra, 2024

Ena vojna in ena zmaga za vse – strateška vizija Zelenskega

Piše: Mikheil Saakashvili, predsednik Gruzije 2004-2013

Invazija na Ukrajino v vseh svojih razsežnostih ni ločena vojna, temveč del večje Putinove vojne proti Zahodu. Glavni problem je, da Putin to jasno razume. Ukrajina seveda vse to doživlja na lastni koži in pomemben del kolektivnega Zahoda se tega na vse načine izogiba zavedanju. Ker če to priznajo, potem morajo to sporočiti svojim in potem iti do konca.

Razglasiti se za del vojne – ne da bi na koga na Zahodu padle bombe – je za večino demokratično izvoljenih politikov nemogoča naloga.

Situacija je izjemno preprosta: Putin je prišel na oblast v okviru vojaške operacije v Čečeniji in razstreljevanja hiš v Rusiji.

Po “revoluciji vrtnic” v Gruziji in “oranžni revoluciji” v Ukrajini je Putin čutil smrtno grožnjo. Zastrupil je Juščenka in mobiliziral celotno vojsko.

Ta vojska vključuje poleg ruskih oboroženih sil, ki so izvajale neposredne invazije v Gruzijo, Ukrajino in Sirijo (kjer se je Putin boril proti »arabski pomladi«, ki jo je po njegovem mnenju prav tako orkestriral Zahod),  tudi njegove obveščevalne službe, ki so v Ukrajini, na Češkem in v Bolgariji zažgale skladišča z orožjem, v Gruziji in Ukrajini pobile vojaško osebje, ki je nadlegovalo Rusijo, v Nemčiji pa zastrupile “izdajalce” Rusije in ruske opozicije.

Sestavni del ruskega vojaškega stroja je peta kolona, ki vključuje ljudi, kot so Medvedčuk (Ukrajina) in Ivanišvili (Gruzija), Šori in Plahotnjuk (Moldavija). Njihov cilj je z uporabo ruskega denarja, skupaj z lokalno drhaljo, prevzeti oblast v teh državah. V Gruziji jim je uspelo po zaslugi Ivanišvilija. V Moldaviji jim je začasno uspelo, a tudi po izgubi oblasti aktivno nadaljujejo z destabilizacijo.

V Ukrajini so Medvedčuka nevtralizirali v zadnjem trenutku. Mimogrede, ko slišim zgodbo, da ukrajinske oblasti niso bile dovolj pripravljene na invazijo, odgovorim, da sta aretacija Putinovega botra Medvedčuka in zaprtje njegovih kanalov zelo resnično vplivala na pripravo države na najslabši scenarij. celo bolj kot zgolj vojaške priprave.

Peta kolona vključuje skorumpirane zahodne politike in tudi proruske poslovne lobiste, zlasti v Nemčiji.

Prav ta peta kolona je obtožila Gruzijo, da je leta 2008 izzvala Rusijo, da jo je napadla, in Ukrajino, da je kriva za Krim in Majdan leta 2014. In prav ta peta kolona zdaj na vse načine poskuša dokazati, da je treba vojaške operacije takoj ustaviti, ker Rusije ni mogoče premagati z vojaškimi sredstvi.

Kaj se bo zgodilo, če Ukrajina zdaj sprejme premirje? Enostavno, v letu ali dveh bo zagotovo padla v roke Rusom, Putin pa bo nato napadel Poljsko in baltske države. In spotoma preprosto pogoltnite Gruzijo in Moldavijo, praktično brez posebnega napora.

Živimo torej sredi velike ruske agresije na zahodni svet in Ukrajinci za ceno lastnih žrtev pomagajo Zahodu fizično rešiti celotno Evropo in rešiti njen način življenja.

Vse to morajo razumeti tisti, ki Zelenskemu očitajo, da je preveč agresiven in neprotokolaren do svojih partnerjev, vse bolj zgroženi, da se v svetovni demokraciji ne bi smel tako obnašati.

Dovolite mi: no, tradicionalna diplomacija nas je pripeljala do stanja, v katerem je svet zdaj. In od tu se lahko rešimo le s pravilno diagnozo in opravljenim radikalnim kirurškim posegom.

Ko predsednik Zelenski ponavlja, da zmaga Ukrajine samodejno pomeni zmago Moldavije, Gruzije, ponovno vzpostavitev njune ozemeljske celovitosti, pa tudi zmago demokracije v Belorusiji, izhaja iz dejstva, da je vse, kar se dogaja v regiji, del ene velike vojne, v kateri ima demokratični svet z vsemi svojimi viri pravico zmagati.

In da bo jasno: pripravljeni moramo biti na to, da bo Ukrajina po tej zmagi postala velesila v celotni regiji – od Srednje Azije do Atlantika. O tem sem govoril že leta 2005 in če me nihče ni jemal resno.

Zelenski je skoraj instinktivno začutil bistvo te vojne in zato Ukrajino ter vse zaveznike in partnerje vodi k pravemu rezultatu. Zahod ne bo mogel skočiti s tega vlaka.

Ukrajinski predsednik je v svojem zadnjem preprosto briljantnem intervjuju za CNN s Fareedom Rafiqom Zakario ta koncept oblikoval zelo jasno in globoko. Vsem svetujem ogled.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine