3.8 C
Ljubljana
nedelja, 17 novembra, 2024

Države z največjo svetovno dediščino

Piše: Jože Jan

Največ območij na Unescovem seznamu svetovne dediščine imajo Italija, Kitajska in Nemčija. Sledita Španija in Francija, ki sta izenačena na četrtem mestu, Indija je na šestem mestu. Na sedmem mestu je Mehika, ki je ameriška država z največjo svetovno dediščino.

Naš planet ima nešteto naravnih in kulturnih znamenitosti edinstvene vrednosti. Italija jih ima 58, letos je Unesco vključil Bologno in osem zgodovinskih zgradb mesta Padova. Kitajska je letos dodala le eno lokacijo – mesto Quanzhou in tako dosegla 56 znamenitosti svetovne dediščine. Nemčija jih ima 51 in je na tretjem mestu lestvice, na četrtem sta Španija in Francija z 49 , na šestem Indija s 40 znamenitosti, na sedmem mestu pa je Mehiko, ki ima 35 območij svetovne dediščine.

Unesco je v letu 2021 na svoj seznam svetovne dediščine vpisal 13 novih kulturnih znamenitosti in tako sedaj seznam skupno vključuje 1155 območij iz 167 držav na svetu. Letos je na seznam Unesco vključil večino ključnih del arhitekta Jožeta Plečnika, ki ohranjajo svojo osnovno namembnost.

Seznam najvažnejših območij svetovne dediščine:

Italija je na vrhu lestvice, ker je bila središče rimskega cesarstva in srce renesanse, kar je na območju Italije ohranilo mnogo najlepših umetnih in naravnih znamenitosti. Samo zdgodovinsko središče Rima, ki vključuje Vatikan in njegov muzej ter Kolosej, prispeva 13 mest na ta seznam. Vključene so tudi ruševine Pompejev ter nepozabna mesta Benetke, Firence, Siena, Bologna, Verona, Lucca, Pisa, Padova in Ravenna. Toda Italija ne živi samo od zgodovine Tudi nekaj edinstvenih pokrajin je vključenih v seznam: gorovje Dolomitov, Cinque Terre in gora San Giorgio so tudi na seznamu svetovne dediščine.

Kitajska je s 56 prijavljenimi območji druga na seznamu. Čeprav ima več tisočletno civilizacijo, nima velikega števila zgodovinskih krajev na seznamu kulturnih znamenitosti. Kitajski zid, cesarska palača v Pekingu in mavzolej bojevnikov iz terakote so kulturni spomeniki seznama.

Nemčija ima 51 območij svetovne dediščine. Nemški gradovi in katedrale so po vsem svetu simbol nemške premoči. Kölnska katedrala je eden najbolj obiskanih krajev v Nemčiji, skupno z gradovi Augustusburg in Wartburg.

Španija in Francija sta izenačeni na četrtem mestu lestvice. Imata 49 območij svetovne dediščine. V Španiji so z imenom svetovna dediščina označene jama Altamira, akvedukt v Segoviji, mošeja v Córdobi, Alhambra v Granadi in Escorial. Pariz  na seznam francoske svetovne dediščine prispeva s Versajsko palačo in katedralo Notre Dame, pa tudi z bregovi reke Sene, Eifflovim stolpom in Place de la Concorde. Mont Saint-Michel in gradovi doline Loire, zgodovinsko središče Avignona in sodobne zgradbe, ki jih je zasnoval Le Corbusier so tudi na seznamu svetovne dediščine.

Indija je kulturna posebnost zaradi povezave med zgodovino in duhovnostjo. Nesporni dragulj Indije je znameniti Taj Mahal v mestu Agra na severu Indije, a ni edini indijski tempelj na seznamu svetovne dediščine.

Mehika ima največ zgodovinske in kulturne dediščine v Ameriki. Unesco je razglasil tri faze: predkolumbijsko, špansko in sodobno dobo. Na seznamu izstopata predhispansko mesto Chichén Itza in ruševine Uxmal.

Ali veste, koliko območij ima Slovenija na seznamu svetovne dediščine?

 

Vir: Diario el Día, Kolumbija

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine