-1.5 C
Ljubljana
sreda, 18 decembra, 2024

Do konca stoletja bi lahko izumrlo 1.500 jezikov

Piše: Jože Jan

Okoli 1500 jezikov je v nevarnosti izumrtja, kar predstavlja 20% trenutno govorečih jezikov na svetu.

To je zaključek prve raziskave o jezikih v nevarnosti izumrtja, ki jo je Avstralska državna univerza objavila v reviji Nature Ecology and Evolution. »Brez takojšnjih ukrepov bi se lahko izumrtje jezikov v naslednjih 40 letih potrojilo. Do konca tega stoletja bi lahko izginilo 1.500 jezikov,« je izjavil Lindell Bromham, soavtor raziskave.

Raziskovalci so svetovali, da se spremenijo študijski programi in da države podprejo dvojezično izobraževanje ter tako spodbudijo obvladovanje avtohtonih jezikov.

»Avstralija ima najvišjo stopnjo izumrtja jezikov na svetu,« je izjavila Felicity Meakins, soavtorica raziskave in profesorica na Univerzi v Queenslandu. Dodala je, da je pred kolonizacijo bilo na avstralskem ozemlju več kot 250 jezikov prvotnih narodov, ki so bili po večini večjezični. Zdaj se od tistih govori le 40, samo 12 pa se jih poučuje po šolah.

UNESCO je razglasil desetletje 2022/2032 za desetletje avtohtonih jezikov. Avstralska raziskava je pomemben opomnik, da so ukrepi za ohranitev ogroženih jezikov nujno potrebni.

»Ko jezik izumre, izgubimo velik del naše človeške in kulturne raznolikosti. Vsak jezik je poseben na svoj način. Jeziki, ki so v nevarnosti izumrtja, se še govorijo, zato še vedno obstaja priložnost, da se z državno podporo ti avtohtoni jeziki oživijo in se ohranijo za prihodnje generacije,« je zaključil Lindell Bromham.

 

Vir: 20 minutos, Španija

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine