3.8 C
Ljubljana
sreda, 22 januarja, 2025

Svetniški škof, ki še čaka na privolitev Svetega sedeža za njegovo kanonizacijo

Piše: Blagovest.si

Na današnji dan leta 1960 je v domačem Krašiću umrl kardinal bl. Alojzij (Alojzije) Stepinac, simbol odpora proti nasilju komunistične oblasti. 

Alojzij Viktor Stepinac se je rodil leta 1898 kot peti izmed osmih otrok Josipu Stepincu in ženi Barbari v Brezariću, župnija Krašić, na območju med Zagrebom in Karlovcem. Josip je imel še iz prvega zakona štiri otroke z mlado vdovo, ki je umrla ob porodu zadnjega otroka. Oče Josip je bil napreden poljedelec, ki je svoj zaslužek vlagal v obdelovanje zemlje. Bil je član velike družine, ki je do leta 1878 živela kot zadruga v Brezariću. Mladi Alojzij je dokončal štiri razrede v krajevni osnovni šoli, nato je bil leta 1909 poslan v klasično gimnazijo v Zagrebu kot samoplačniški dijak, kjer je sedem let kasneje maturiral.

Že zelo kmalu po maturi je bil vpoklican v avstroogrsko vojsko, v 96. karlovški polk, in odšel na šestmesečni pouk na Reko. Nato pa se je kot vojak bojeval v prvi svetovni vojni na italijanskem bojišču in bil julija 1918 ranjen v nogo ter zajet. Vse do konca leta je bil v italijanskem ujetništvu, v tem času pa je nastala Kraljevina SHS. Že nekaj dni po njenem nastanku se je Alojzij javil kot prostovoljec v solunski fronti. Tja je bil poslan, vendar ni bil udeležen v bojih. Spomladi 1919 se je vrnil domov.

Po vrnitvi ga je oče nagovarjal, naj gre študirat na univerzo. Tako je leta 1919 odpotoval v Zagreb, obiskal nekaj fakultet in se končno odločil najprej za študij agronomije, da bi očetu pomagal na posesti. Študij pa ga ni veselil in se je tako po prvem semestru vrnil domov k očetu, ki ga je postavil za enega od upraviteljev posesti. Vpisal se je v krajevno podružnico Katoliške mladine in se leta 1922 udeležil mednarodnega shoda katoliške mladine v Brnu skupaj s 1500 mladimi Hrvati. V tem času pa je oče že razmišljal o bodoči nevesti za mladega Alojzija, ki se je sprva dopisoval s hčerko svojega učitelja, a iz tega se ni razvilo ničesar. Sam pa tudi ni vedel, kaj bi počel v življenju.

Več preberite TUKAJ

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine