1 C
Ljubljana
petek, 22 novembra, 2024

Vabljeni k ogledu oddaje Beremo! Prof. ddr. Anton Stres o revoluciji, spravi in škodljivem ideološkem izključevanju, ki bremeni Slovenijo

Piše: M. B.

Vabljeni v soboto zvečer ob 20.00 uri k ogledu oddaje Beremo na televiziji Nova24TV. Voditelj oddaje Metod Berlec bo z upokojenim ljubljanskim nadškofom, teologom in filozofom prof. ddr. Antonom Stresom spregovoril o komunistični revoluciji med drugo svetovno vojno in po njej, povojnih množičnih pobojih in prizadevanjih za spravo ter svobodo vere na Slovenskem.

Ob tridesetletnici spravne slovesnosti v Kočevskem Rogu in ob stoletnici rojstva nadškofa dr. Alojzija Šuštarja je 24. junija 2020 na Slovenski akademiji znanosti in umetnosti v Ljubljani potekal simpozij z naslovom »Slovenska sprava«.

Na podlagi tega je konec meseca junija izšel še zbornik z naslovom Slovenska sprava za katerega je svoj prispevek prispeval tudi eden največjih slovenskih katoliških mislecev prof. ddr. Stres.

Začel pa ga je s tem, da je spomnil na konstitutivno sejo prve demokratično izvoljene skupščine Republike Slovenije, ki je bila v začetku maja 1991 in na kateri je novoizvoljeni predsednik skupščine dr. France Bučar izrekel znamenite besede »s konstituiranjem te skupščine lahko menimo, da se je končala državljanska vojna, ki nas je lomila in hromila skoraj pol stoletja«. Po mnenju Stresa pa se je tri desetletja po tem izkazalo, da ta formulacija ni bila odveč …

Anton Stres se je rodil 15. decembra 1942 v Donački Gori v župniji Rogatec. Leta 1960 je vstopil v Misijonsko družbo lazaristov. Leta 1963 se je vpisal na Teološko fakulteto v Ljubljani, kjer je končal tri letnike.

Študij je jeseni leta 1966 nadaljeval na Teološki fakulteti Katoliškega inštituta v Parizu (Institut Catholique de Paris). Tam je leta 1969 opravil licenciat iz teologije, magisterij iz filozofije pa na Filozofski fakulteti istega inštituta leta 1972. Oktobra 1974 je doktoriral iz teologije na Teološki fakulteti v Ljubljani, novembra 1984 pa iz filozofije na Katoliškem inštitutu v Parizu.

Od leta 1973 do 2005, ko je ob vstopu v pokoj prejel naziv zaslužnega profesorja, je predaval filozofijo na Teološki fakulteti v Ljubljani. Osem let je urejal revijo Bogoslovni vestnik, petindvajset let je opravljal službo predsednika Komisije Pravičnost in mir, bil konzultor Papeškega sveta za pravičnost in mir ter podpredsednik Evropske konference komisij Pravičnost in mir.

Petnajst let je vodil komisijo Slovenske škofovske konference za ureditev odnosov med Cerkvijo in državo. Leta 2000 je bil posvečen v škofa. Leta 2009 ga je papež Benedikt XVI. imenoval za ljubljanskega nadškofa. To mesto je na povabilo papeža Frančiška ob finančni sanaciji mariborske nadškofije poleti leta 2013 zapustil.

Službo rektorja Katoliškega inštituta in predavatelja filozofije na Fakulteti za poslovne vede je prevzel jeseni 2015, poleti 2018 pa ga je papež Frančišek imenoval za konzultorja Papeškega sveta za kulturo. Do nedavnega je pri Slovenski škofovski konferenci vodil Komisijo Pravičnost in mir, Komisijo za ureditev odnosov med Cerkvijo in državo ter Svet za laike pri Slovenski škofovski konferenci.

No, voditelj oddaje pa bo prof. ddr. Stresa vprašal tudi kako komentira »praktično dejstvo, da so neznanci ob cerkvi Vseh svetih na ljubljanskih Žarah, prejšnji teden, oskrunili spomenik s farnimi spominskimi ploščami, na katerih so imena zamolčanih žrtev medvojnega in povojnega nasilja? Skrunilec (ali več njih) je namreč z razpršilom plošče popisal z oznakami Osvobodilne fronte – napisi »OF« in peterokrakimi zvezdami …«

Skratka, vabljeni k ogledu oddaje Beremo na televiziji Nova24TV! Vabljeni tudi na spletno stran www.vseknjige.si

Knjige naše založbe Nova Obzorja lahko naročite na [email protected] ali na 01 24 47 200.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine