5.5 C
Ljubljana
četrtek, 23 januarja, 2025

V slovenskih vinogradih že začetek trgatve

Med slovenskimi vinogradniki, ki se bodo letos lotili trgatve nekoliko prej kot običajno, je ormoški Puklavec Family Wines. Z obiranjem grozdja bodo po napovedih začeli v ponedeljek, pri tem pa si tako kot drugi slovenski vinarji obetajo odlično kakovost vinskega letnika 2018.

 

“Letošnja trgatev se bo začela zelo zgodaj, saj je bilo aprila in maja letos zelo toplo vreme. Tudi pozneje v juniju nam je bilo vreme naklonjeno, sicer z nekoliko več padavinami, kot bi si želeli, a obeta se odličen letnik 2018,” so sporočili iz Puklavec Family Wines.

Količinsko bo pridelek nekoliko manjši, vendar pa ima direktor in glavni enolog družbe Mitja Herga od letošnje trgatve velika pričakovanja, še posebno od sort rumeni muškat, traminec, sivi pinot, chardonnay in sauvignon.

S trgatvijo bodo začeli v ponedeljek, in sicer s sortami za peneča vina. Končali bodo predvidoma konec septembra ali v začetku oktobra. Od letošnje trgatve pričakujejo 3400 ton lastnega grozdja in 2000 ton od celotnega odkupa, torej skupno 5400 ton grozdja, iz katerega naj bi izdelali 3,65 milijona litrov vinskega letnika 2018. V času trgatve bodo dodatno najeli okoli 160 sezonskih delavcev.

Dobro letino si obetajo tudi drugi slovenski vinarji. Kot je za STA na začetku meseca povedal direktor Vinske družbe Slovenije Dušan Brejc, pričakujejo količinsko in kakovostno odlično letino, kakršno si vinarji lahko le želijo, seveda če le ne bo vremenskih ujm v zadnjem delu trgatev. Letošnje toplo in ne preveč suho poletje bi lahko po njegovih besedah dalo optimalno letino, kakršne vinogradniki zadnjih nekaj let niso bili vajeni.

Letošnja trgatev bo po njegovem zanimiva tudi zato, ker bo časovno relativno blizu izpeljana tako na Primorskem kot na Štajerskem, morda s kakšnim tednom razlike, do česar po navadi pride v zelo toplih obdobjih rasti, ko trta začne poganjati nekoliko bolj zgodaj.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine