Piše: Blagovest.si
Besedno zvezo “rožni venec” (ružarij) lahko razumemo kot ime oz. način molitve ali pa tudi kot molitveno orodje – vrvica z jagodami. Klasičen molek je sicer tisti, ki ima križec in na začetku štiri jagode (ena začetna in tri nadaljevalne), nato pa v krogu po enajst jagod (ena začetna in deset nadaljevalnih).
Obstajajo pa tudi “desetke”, ki je lahko zelo priročna za nošenje v žepu, celo na prstu, če je večja, pa tudi kot zapestnica.
Čeprav je rožnemu vencu posvečen predvsem mesec oktober, velja spomniti, da smo k molitvi te preproste molitve povabljeni vsak dan in čez celo leto. Ker pa se bo morda ob tem povabilu kdo namrdnil, velja spomniti, da veljajo tudi drugačni načini uporabe rožnovenskega moleka. Izhodiščno ponavljanje molitev izhaja iz vzhodnjaške tradicije, saj tudi pripadniki nekaterih azijskih verstev uporabljajo podoben način za ponavljanje t. i. mantre (verski ali mistični zlog, ki ga ponavljajo). Vzhodno krščanstvo prav tako pozna ponavljanje svetopisemskih citatov, ta način je dejansko prešel tudi v taizejsko glasbeno izročilo, kjer se v eni skladbi ponavlja določen citat iz Svetega pisma.
Za kristjana pa je ključno, da slavi Boga. To je dejansko pomembnejše in veliko bolj učinkovito od običajnih prosilnih molitev. Ker ko Boga slavimo, s tem izražamo Bogu to, kar je v resnici. Ko se naša pozornost odmika od naših potreb k samemu Bogu, smo tudi sami veliko bolj odprti za to, kar nam želi Bog dati. Pomembno je tudi, da odpuščamo Bogu, sebi in drugim.
Več TUKAJ.