0.9 C
Ljubljana
sobota, 18 januarja, 2025

Ste vedeli? Večji kot so možgani, daljše je zehanje

Piše: L. B.

Mednarodna skupina znanstvenikov je dokazala, da vretenčarji z večjimi možgani in več nevroni zehajo dlje. Raziskave so potekale tudi v dunajskem živalskem vrtu Schönbrunn.

Skupina znanstvenikov iz različnih delov sveta je delala raziskavo o zehanju živali, približno 1.300 različnih vrst sesalcev in ptic. Prejšnje raziskave so pokazale, da zehanje hladi možgane, zdaj pa so dokazali še, da živali z večjimi možgani zehajo dlje. Rezultati raziskave so bili objavljeni v strokovni reviji Nature Communications.

»Zehanje nima nič skupnega z utrujenostjo ali dolgočasenjem živali, temveč hladi možgane. Želeli smo ugotoviti, ali živali z večjimi možgani in z večjo možgansko aktivnostjo zehajo dlje,« je pojasnila Margarita Hartlieb, biologinja z Univerze Dunaj. »Živalski vrtovi z veliko raznolikostjo živalskih vrst imajo pri tej in podobnih raziskavah pomembno vlogo, saj bi jih bilo v naravi skoraj nemogoče izvesti,« je dodala Hartlieb.

Za primerjavo: Odrasel človek v povprečju zazeha 15-krat na dan po 7,33 sekunde. Zehanje orjaške pande traja 4,28 sekunde, medtem ko prerijski pes zeha le 1,93 sekunde, novozelandska vrsta papige kea pa 2,13 sekunde.

Sesalci s podobno možgansko in telesno maso zehajo dlje kot ptice. Razlaga za to, naj bi bila višja telesna temperatura pri pticah v primerjavi s sesalci. Pri pticah je temperaturna razlika glede na okoliški zrak manjša, zato že s kratkotrajnim zehanjem dosežejo potreben hladilni učinek možganov.

TUKAJ si lahko ogledate kako zehajo posamezne živali.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine