-0.5 C
Ljubljana
petek, 22 novembra, 2024

Saturnovi ikonični obroči izginjajo

Piše: Damian Ahlin

Čeprav si Saturnove prstane težko predstavljamo, niso stalna značilnost. Znanstveniki trdijo, da dejansko izginjajo.

Med planeti v našem osončju verjetno ni bolj vizualno značilnega kot Saturn in seveda njegovi obroči. Vendar pa se znanstveniki bojijo, da ne bodo trajali dolgo. Kot pojasnjuje James O’Donoghue, znanstvenik pri Japonski agenciji za vesoljske raziskave (JAXA), Saturnovi obroči izginjajo, čeprav na srečo počasi.

Še vedno ne vemo natančno, kako so nastali, vendar se na podlagi analize posnetkov Nasine misije Cassini v zadnjih letih ocenjuje, da so kozmično mladi, stari od 10 do 100 milijonov let, kar zožuje možne teorije.

Čeprav znanstvena skupnost ni dosegla soglasja o izvoru Saturnovih obročev, je ena od najbolj odmevnih teorij, da so morda nastali, ko se je ena od Saturnovih lun preveč približala planetu in razpadla na koščke.

Prstani izginjajo zaradi prstanskega dežja. Izraz se nanaša na prihajajoče mikrometeorite in sončno sevanje, ki motijo drobne prašne delce obroča, ter jih uskladijo s Saturnovimi magnetnimi polji.

Zaradi tega delci zaidejo v zgornje plasti Saturnove atmosfere, kjer jih gravitacija vleče navzdol, dokler ne izhlapijo v oblakih planeta. Astronomi menijo, da bo ta proces trajal približno 300 milijonov let, da bo sistem obročev popolnoma odstranjen.

O’Donoghue je dejal, da vidimo Saturnove obroče na njihovem vrhuncu, in čeprav je zelo, zelo žalostno, da bodo obroči v prihodnosti izginili, se veselimo, da smo imeli srečo, da smo to videli.

 

Vir:  Deutsche Welle

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine