Piše: Damian Ahlin
Raziskovalci domnevajo, da je bil cunami, ki ga je povzročil potres, tako uničujoč, da je prebivalce prisilil k prilagajanju in iskanju drugih naselij. Največji potres, ki so ga kdajkoli zabeležili na tem območju, je bil potres v višini 8,8.
Življenje prebivalcev obalne puščave Atacama se je pred 3.800 leti dramatično spremenilo, ko jo je pretresel doslej neznani mega potres, ki je nato sprožil velik cunami, je nedavno poročala revija Science Advances.
Razpoložljivi dokazi skupaj z matematičnim modeliranjem kažejo, da je bila magnituda potresa približno 9,5 po Richterjevi lestvici, kar ustreza potresu v Valdivii -prav tako v Čilu- leta 1960, najmočnejšemu potresu, kar jih je bilo zabeleženih v zgodovini človeštva.
Uničujoč cunami
Dogodek je bil posledica od 800 do 1000 km dolgega preloma obale, ki sta ga povzročili tektonski plošči Nazca in Južna Amerika, ekipa pa se je osredotočila na obalno območje med Calderasom in južno od mesta Iquique.
Potres, predvsem pa cunami, ki mu je sledil, je imel uničujoče posledice za ljudi, ki so takrat živeli ob obali. Dogodek je za prebivalce pomenil pred in po. To so bile nomadske družbe, majhne skupine lovcev, nabiralcev in ribičev, ki so se preživljale z izkoriščanjem morskih virov, za kar so imele specializirano tehnologijo s čolni, različnimi vrstami trnkov, mrežami, kopji in noži.
Družba je na teh obalah živela že 8000 let pred tem dogodkom, ki se je z različnimi spremembami ohranila vse do 19. stoletja, ko so se izgubili njihov jezik, kultura, mitologija in šege in običaji .
Skupnosti, ki so se zelo uspešno prilagodile območju, so se odločile, da bodo svoja naselja preselile na višje lege, čeprav so še naprej izkoriščale obalo. Spremenil se je njihov način uporabe ozemlja, da bi se zaščitili pred prihodnjimi grožnjami.
Manj kot tisoč let po katastrofi si je prebivalstvo začelo opomoči. Najmočnejši zabeleženi potres v Atakami je bil leta 1877 z ocenjeno magnitudo 8,8.
Vir: DeutscheWelle