5.5 C
Ljubljana
četrtek, 23 januarja, 2025

Domači in tuji govorci o priložnostih 5G omrežja za poslovne uporabnike

Piše: P. T.

V Digitalnem središču Slovenije poteka Teden 5G, v sklopu katerega je bil organiziran dogodek z naslovom Priložnosti 5G omrežja za poslovne uporabnike. Dogodek so skupaj organizirali v Združenju za informatiko in telekomunikacije pri Gospodarski zbornici Slovenije (GZS), IKT horizontalni mreži in Digitalnemu inovacijskemu stičišču Slovenije, ki so med seboj povezali domače in tuje govorce.  

Ti so predstavili primere uporabe omrežja 5G za poslovne uporabnike s praktičnega vidika ter hkrati predstavili svoj pogled v prihodnost tega področjaV. d. generalnega direktorja Direktorata za informacijsko družbo Peter Jenko je v uvodnem nagovoru razkril načrte za Slovenijo, da do konca tega desetletja zagotovi stoodstotno pokritost vseh poseljenih območij v državi s širokopasovnimi omrežji, saj je po njegovih besedah »povezljivost eden izmed ključnih dejavnikov gospodarskega in družbenega razvoja.« Izr. prof. dr. Boštjan Batagelj iz Fakultete za elektrotehniko potrebo po prehodu na omrežje 5G zato vidi v tem, da »4G ne more več slediti naraščajočim prometnim zahtevam, brez zgostitve omrežja.«

V prihodnosti bomo lahko čutili na daljavo 

Batagelj je v nadaljevanju predstavil tudi novosti, ki jih prinaša omrežje 5G. Z vedno višjimi hitrostmi in manjšimi zakasnitvami pri uporabi tehnoloških rešitev prihaja do družbenih sprememb. V prihodnosti z vpeljavo sodobnih tehnologij lahko pričakujemo, da bomo na daljavo lahko tudi čutili. Batagelj je ob tem še opozoril na vedno večjo potrebo po prenosu podatkov. Tako bi lahko z nadaljnjim trendom naraščanja količine prenesenih podatkov posameznik že čez 10 let porabil preko 600 GB na mesec.

Omrežje 5G primarno ni namenjeno fizičnim uporabnikom, ampak predvsem razvoju pametne industrije in nadaljnje digitalne preobrazbe gospodarstva. Kot je poudaril Zoran Vehovar, član poslovodstva družbe Telemach, podlago za to pa predstavlja internet stvari. Kot je še dodal, je pri tem ključen prenos dobrih praks iz tujine ter doslednost vseh sektorjev pri razvoju. Igor Milojević iz podjetja Huawei Technologies je izpostavil, da je oblačne storitve leta do 2020 uporabljalo 10 % podjetij, do leta 2025 bi se lahko ta delež zvišal na 80 %.

Udeleženci dogodka so se strinjali, da je na področju vpeljevanja omrežja 5G tako v Sloveniji kot na ravni EU potrebno še veliko dela. Da se v državah članicah pospeši digitalizacija gospodarstva in posledično izboljša konkurenčnost, je Evropska unija v Načrtu za okrevanje in odpornost namenila 20 % sredstev prav digitalizaciji.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine