9.1 C
Ljubljana
nedelja, 17 novembra, 2024

Avstralija bo za zaščito Velikega koralnega grebena namenila kar milijardo avstralskih dolarjev

Piše: C. R.

Avstralska vlada namerava v devetih letih nameniti milijardo avstralskih dolarjev (630 milijonov evrov) za zaščito Velikega koralnega grebena, s čimer želi preprečiti odstranitev grebena z Unescovega seznama svetovne dediščine. Okoljevarstveniki so potezo označili za “dajanje obliža na polomljeno nogo”, poroča francoska tiskovna agencija AFP. “Podpiramo zdravje grebena in gospodarsko prihodnost turističnih ponudnikov, gostincev in queenslandskih skupnosti, ki so v središču gospodarstva grebena,” je ob predstavitvi milijardnega svežnja dejal avstralski premier Scott Morrison.

Velik del najnovejšega vladnega paketa pomoči bo namenjen preprečevanju onesnaževanja grebena s škodljivimi kmetijskimi odplakami. Približno četrtina sredstev bo namenjena upravi morskega parka Veliki koralni greben za “zmanjšanje nevarnosti, ki jih predstavljajo bodičaste morske zvezde”, ki se prehranjujejo s koralami.

V Avstraliji bodo maja potekale parlamentarne volitve, na katerih bo moral Morrison osvojiti ključne sedeže v Queenslandu, ki leži blizu grebena, če bo želel ostati na oblasti, ob tem izpostavlja AFP.

Konec oktobra je bila v ameriški znanstveni reviji Current Biology objavljena raziskava, ki je pokazala, da je od leta 1998 koralno beljenje prizadelo 98 odstotkov avstralskega Velikega koralnega grebena.

Do beljenja pride, ko so zdrave korale obremenjene zaradi visokih temperatur oceana. Te namreč povzročijo, da korale izločijo simbiotske alge, ki živijo v njihovih tkivih, s tem pa izgubijo živahne barve in ostanejo bele. To za korale pomeni velik stres in lahko tudi povsem odmrejo.

Unesco je junija lani objavil osnutek poročila, v katerem priporoča, da bi Veliki koralni greben, ki je na seznamu naravne svetovne dediščine od leta 1981, zaradi dramatičnega upada koral uvrstili med ogroženo dediščino. Avstralijo so takrat pozvali, naj na vseh ravneh pospeši ukrepanje proti podnebnim spremembam.

Avstralska okoljevarstvena organizacija Climate Council je najnovejši sveženj finančnih sredstev za pomoč koralnemu grebenu označila za dajanje “obliža na zlomljeno nogo”.

“Če v tem desetletju ne bomo močno zmanjšali emisij, se bodo razmere na grebenu samo še poslabšale,” je dejala Lesley Hughes iz organizacije Climate Council in profesorica biologije na univerzi Macquarie.

“Razdeljevanje denarja za Veliki koralni greben, medtem ko z eno roko financirajo industrijo fosilnih goriv, ki povzroča uničujoče podnebne vplive, kot so morski vročinski valovi in beljenje koral, pomeni, da povečujejo problem, za katerega trdijo, da ga želijo odpraviti,” je opozorila.

Morrisonova vlada namreč podpira premog in ni pripravljena obravnavati podnebnih sprememb, zaradi česar je njegova stranka izgubila podporo v večjih mestih in se je pojavila vrsta neodvisnih strank, ki se osredotočajo na podnebne spremembe, še navaja AFP.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine