5.5 C
Ljubljana
četrtek, 23 januarja, 2025

(AUDIO – KOMENTAR) Zadušeni in prinešeni mikrofon

Piše: Blagovest.si

Letošnja proslava ob slovenskem kulturnem prazniku bi bila verjetno medijsko slabo odmeven dogodek, če ga ne bi malo pred tem začinila pesnica Svetlana Makarovič, znana po svoji siceršnji sovražni retoriki do kristjanov.

Gre za ustvarjalko, ki je bila leta 2000 nominirana za Prešernovo nagrado in je na odru sama povedala, da nagrado v celoti odklanja. Takrat ni razložila, zakaj nagrado odklanja. Zakaj si je po več kot dveh desetletjih premislila, lahko samo ugibamo. Morda je k temu pripomoglo nedavno medijsko razkritje grehov njenega tedanjega sonagrajenca patra Marka Ivana Rupnika, morda tudi dejstvo, da je sedaj že nekdanji predsednik republike Borut Pahor tik pred iztekom svojega drugega in hkrati zadnjega mandata vročil nekaj državnih odlikovanj, ki so bila že več desetletij deponirana v predsedniškem uradu.

A to niti ni več pomembno. Dejstvo je, da vse, kar se tiče Prešernove nagrade in nagrad Prešernovega sklada, ureja poseben zakon, katerega zadnja različica je bila sprejeta septembra 2017, kot predstavnik zakonodajalca se je takrat pod njim podpisal predsednik državnega zbora, sedaj evropski poslanec dr. Milan Brglez. Zato ni mogoče trditi, da je Prešernova nagrada politično ugrabljena. Je pa želela določena politična skupina, ki ima tudi neposredni vpliv na vodenje ministrstva za kulturo, na vsak način izsiliti, da bi se pred 23 leti že zavrnjena nagrada ponovno podelila Svetlani Makarovič. Seveda mimo zakona. Spomnimo: ista politična skupina je v času prejšnje vlade med politiki Evropske unije širila govorico, da ta vlada negira vladavino prava, sedaj pa na horuk sprejema zakone, kot je zakon o RTV, in skuša zaobiti zakonsko urejene postopke za podelitev Prešernove nagrade. In kako imenujemo pojav, ko neka skupina krši zakone, ki jih je sama postavila? Banditizem.

Tu seveda velja omeniti še dejstvo, da so nekateri mediji pred tem poročali, kot da je že določeno, da bo Makarovičevi nagrada vročena na osrednji državni proslavi. Ne da bi sploh kdo vprašal upravni odbor Prešernovega sklada ali se pozanimal, če je po pravni plati to mogoče. Priče smo torej politiki izvršenih dejstev, ki tepta zakone. Banditizem.

Povezava do nadaljevanja in AUDO – KOMENTARJA. (Pd podpisom kliknite na puščico)

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine