2.6 C
Ljubljana
ponedeljek, 23 decembra, 2024

Zunanji ministri EU o prizadevanjih za preiskovanje in kaznovanje vojnih zločinov v Ukrajini. Zahodne zaveznice Ukrajini obljubile sisteme zračne obrambe

V Luxembourgu se bodo danes sestali ministri za pravosodje članic EU, ki bodo med drugim razpravljali o skupnih prizadevanjih za preiskovanje in kaznovanje vojnih zločinov v Ukrajini. Posvetili se bodo tudi okoljski kriminaliteti in se seznanili z delom Evropskega javnega tožilstva (EPPO) v prvem letu po začetku njegovega delovanja.

Češko predsedstvo EU, Europol in Eurojust bodo ministre seznanili s podporo EU pri preiskovanju in pregonu mednarodnih kaznivih dejanj v Ukrajini. EU in njene članice namreč v celoti podpirajo Ukrajino pri zagotavljanju, da bodo osebe, odgovorne za grozodejstva v vojni, privedene pred sodišče.

Ministri bodo ocenili tudi napredek v zvezi z osnutkom direktive o okoljski kriminaliteti. Ta naj bi obstoječo zakonodajo nadomestil z ambicioznejšo, ki bo opredelila nova kazniva dejanja zoper okolje in več podrobnosti o sankcijah, ter uvedla ukrepe za pomoč osebam, ki prijavijo kazniva dejanja.

Prav tako se bodo ministri seznanili z delom Evropskega javnega tožilstva (EPPO) v prvem letu po začetku njegovega delovanja. EPPO je neodvisen organ EU, pristojen za preiskovanje, pregon in obtožbe v primeru kaznivih dejanj zoper finančne interese EU.

V petek se bodo sešli tudi ministri za notranje zadeve članic EU, ki bodo izmenjali mnenja o splošnem stanju schengenskega območja, s posebnim poudarkom na upravljanju zunanjih meja, in o razmerah glede beguncev v EU ter posledicah za notranjo varnost v kontekstu vojne v Ukrajini.

Zahodne zaveznice Ukrajini obljubile dobavo sistemov zračne obrambe

Zahodne zaveznice, ki sestavljajo kontaktno skupino za obrambo Ukrajine, so v sredo v luči nedavnih ruskih raketnih napadov na mestna središča in civilno infrastrukturo v Ukrajini napovedale dobavo najsodobnejših sistemov zračne obrambe Kijevu. Dobavo so do zdaj obljubile Velika Britanija, Kanada, Francija, Nizozemska in ZDA, poroča BBC.

“Sistemi zračne obrambe bodo zagotovljeni takoj, ko jih bomo lahko fizično pripeljali tja. Storili bomo vse, kar je v naši moči, da Ukrajincem zagotovimo, da imajo vse, kar je potrebno za njihovo učinkovito obrambo,” je po srečanju dejal ameriški obrambni minister Lloyd Austin, ne da bi navedel podrobnosti o obljubah.

Bolj konkretnih je bilo kasneje več držav, med drugim Združeno kraljestvo, ki se je zavezalo, da bodo Ukrajini dobavili sisteme zračne obrambe in več sto brezpilotnih letal, da bi podprle njene zmogljivosti za zbiranje informacij in logistiko.

Poleg 64 že dobavljenih bodo zagotovili tudi dodatnih 18 havbic. Prav tako pa nameravajo Ukrajini dobaviti obrambne sisteme, ki lahko sestrelijo manevrirne rakete.

Rakete AMRAAM bodo zagotovljene v prihodnjih tednih za uporabo s sistemi zračne obrambe NASAMS, ki so jih obljubile ZDA, je v izjavi sporočilo britansko obrambno ministrstvo, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Tudi francoski predsednik Emmanuel Macron je v pogovoru za televizijo France 2 napovedal, da bo Francija Kijevu dobavila radarje in sisteme zračne obrambe ter dodal, da se v Parizu pogajajo o dobavi še šestih mobilnih artilerijskih enot Cezar.

Nizozemska se je medtem zavezala, da bo dobavila za 15 milijonov evrov raket zračne obrambe, pri čemer je nizozemska obrambna ministrica Kajsa Ollongren pojasnila, da se na ruske napade “lahko odzovemo le z neizprosno podporo Ukrajini in njenemu ljudstvu”.

Kanada je obljubila, da bo zagotovila vojaško pomoč v vrednosti več kot 35 milijonov evrov, vključno s satelitskimi komunikacijskimi sistemi in kamerami za brezpilotna letala. Že v sredo pa je Ukrajina od Nemčije prejela prvo pošiljko sistemov zračne obrambe Iris-T.

ZDA so sporočile, da iščejo načine, kako pospešiti dobavo protiraketnih sistemom NASAMS. Dva sistema naj bi tako prispela že v prihodnjih tednih, dobava nadaljnjih šestih pa naj bi trajala dlje, saj jih morajo še izdelati.

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, ki je nedavne ruske raketne napade označil za teroristično dejanje in je več mesecev pritiskal na Zahod, naj vzpostavi zračni ščit, je obljube o dobavi sistemov zračne obrambe že pozdravil.

“Bolj ko postaja ruski teror drzen in krut, bolj je svetu jasno, da je pomoč Ukrajini pri zaščiti neba ena najpomembnejših humanitarnih nalog za Evropo danes,” je še dodal.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine