12.8 C
Ljubljana
torek, 5 novembra, 2024

Včeraj v Sloveniji potrdili 1385 okužb z novim koronavirusom, umrlo 10 covidnih bolnikov

Piše: P.T.

V sredo so v Sloveniji opravili 26.270 hitrih in PCR testov ter z njimi potrdili skupno 1385 okužb z novim koronavirusom, je objavila vlada. Sedemdnevno povprečje potrjenih primerov se je v primerjavi s torkom nekoliko zvišalo in znaša 837. V bolnišnicah so zdravili 828 covidnih bolnikov, 157 na intenzivni negi. Umrlo je 10 oseb s covidom-19.

Kot je sporočila vlada, so v sredo opravili 5482 PCR testov, med katerimi jih je bilo pozitivnih 992 oziroma 18,1 odstotka. Ob 20.788 hitrih testih pa so potrdili 393 okužb z novim koronavirusom, delež pozitivnih hitrih testov je bil 1,9 odstotka.

“Današnji podatki so manj spodbudni kot so bili v zadnjih dneh, saj se je danes po dolgem času zgodilo, da smo imeli več okužb kot na enak dan pred enim tednom,” je dejala Maja Bratuša, ki je vodila dopoldansko vladno novinarsko konferenco. Minulo sredo so sicer potrdili 1267 primerov okužb, kar je 118 več kot to sredo. So pa minuli teden opravili tudi precej manj testov, in sicer 14.545 oz. 11.725 manj kot to sredo.

V primerjavi s torkom, ko je sedemdnevno povprečje potrjenih koronavirusnih okužb znašalo 827, se je to v sredo nekoliko zvišalo. Trenutno po vladnih podatkih znaša 837, kar je še vedno pod mejo, ki jo predvideva vladni načrt sproščanja ukrepov za prehod v oranžno fazo.

Popušča tudi pritisk na bolnišnice. V sredo je bolnišnično oskrbo potrebovalo 828 bolnikov s covidom-19, kar je 36 manj kot dan prej. V sredo so v enotah intenzivne terapije skrbeli za 157 bolnikov oz. tri manj v primerjavi s torkom. “Skupaj so v sredo v bolnišnice sprejeli le 50 bolnikov, tako nizkega števila sprejemov nismo zabeležili že resnično dolgo,” je izpostavila Bratuša.

Iz bolnišnic so v sredo v domačo oskrbo so odpustili 76 oseb. V sredo so umrle tudi tri osebe s covidom-19 manj kot dan prej.

“Kljub temu, da zadnje dni spremljamo nižje številke na novo obolelih in manj hospitaliziranih, ne moremo govoriti, da so epidemiološke razmere dobre,” je še poudarila Bratuša. Slovenija namreč še vedno ostaja država z eno izmed najslabših epidemioloških slik v Evropi. Kot je navedla, imajo bo podatkih Evropskega centra za preprečevanje in obvladovanje bolezni 14-dnevno pojavnost višjo od Slovenije po podatkih le še Španija, Češka in Portugalska.

Epidemije po njenih besedah še ni konec in z virusom bomo najverjetneje živeli še kar nekaj časa. Odgovorno vedenje v času razmer, ki resnično niso običajne, je še toliko bolj pomembno, je še pozvala.

Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje je v Sloveniji okoli 14.000 aktivnih primerov okužb.

Vir: STA, Vlada

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine