-1.4 C
Ljubljana
sobota, 18 januarja, 2025

Trgovec Golob z evrokomisarjem prehiteval zakon, koalicijo in pamet

Piše: Peter Jančič (Spletni časopis)

V svobodi so potrdili, da bo po neuspešnem trgovanju Roberta Goloba s položajem slovenskega komisarja v evropski komisiji, ki ga je ponujal tudi Marti Kos, da bi ta vodila evropsko listo njegove stranke, bodoči evropski komisar nekdanji predsednik računskega sodišča Tomaža Vesel.

A Vesel ne bo tudi na listi kandidatov za evropski parlament Svobode in to z razlago, da bi v primeru, če bi bil izvoljen za evropskega poslanca in bi bil potem takoj imenovan za komisarja, morali v državi izvesti predčasne volitve za njegov sedež v evropskem parlamentu. Na teh predčasnih volitvah pa bi za ta sedež Svobode lahko kandidirale vse stranke in precej verjetno bi ga dobila SDS, ki ima po trenutnih raziskavah veliko več volivcev.

Način, kako je Golob trgoval s položajem evropskega komisarja, je bil nenavaden in je žaljiv do koalicijskih partnerjev in vseh, ki niso člani Svobode. To je priznal tudi Vesel sam, ko je na Festivalu Svobode o svoji kandidaturi dejal: “Predvidevam, da sem kandidat koalicijskih partneric, ampak to je moje predvidevanje.”

Težava njegovega predvidevanja je, da koalicijske partnerice tega, da je njihov kandidat, še ne vedo. Na dogajanje se je kandidat za predsednika SD Milan Brglez odzval tako:

V šali bi lahko rekli, da bo moral Vesel spremeniti spol, da bi ustrezal Brglezovemu kriteriju. Zakon, ki ga omenja Brglez, pa nikjer ne določa, da bi največja vladna stranka lahko trgovala s funkcijo komisarja in položaj ponujala za vodenje svoje kandidatne liste, določa pa postopek, kako država izbere komisarja, katerega del je tudi procedura v parlamentu.

Del EU kandidatov Svobode z Veselom in Golobom Foto: uradna stran Svobode

Tako pravi zakon, ki je bil v tem delu dopolnjen pred devetimi leti, ko se je za evropsko komisarko poskušala vsiliti Alenka Bratušek, ko je bilo že jasno, da je konec njene premierske kariere, a ji ni uspelo, ker je, ko se je na vladi že potrdila, propadla v evropskem parlamentu po neposrečenem zaslišanju pred evropskimi poslanci:

11.b člen
(1) Vlada predlaga kandidata ali kandidatko za člana Evropske komisije (v
nadaljnjem besedilu: kandidat) na podlagi obvestila pristojnih institucij EU in predlog
posreduje državnemu zboru. Vlada o predlogu odloči na redni seji.
(2) Kandidat se predstavi delovnemu telesu državnega zbora, pristojnemu za
evropske zadeve, ki o kandidatu glasuje in o njem poda mnenje z obrazložitvijo ter ga
nemudoma pošlje vladi.

(3) Na mnenje iz prejšnjega odstavka vlada ni vezana. Po prejemu mnenja in pred
posredovanjem predloga kandidata pristojnim institucijam EU vlada o predlogu obvesti
državni zbor. Predlog vlade mora biti obrazložen.

Bratuškova je na zadnjih volitvah slovenskih poslancev s svojo stranko propadla tudi doma, postala pa je ministrica v Golobovi vladi, ker je SAB, ki je ostal pred vrati parlamenta, zlila v Svobodo. Na listi kandidatov Svobode za evropski parlament je ni. Je pa na njej po novem nekdanji premier in zdaj obrambni minister Marjan Šarec.

Kdo bo vodil evropsko listo Svobode dva meseca pred evropskimi volitvami v Svobodi še niso razglasili. So pa že znani kandidati. To so nekdanja novinarka POP TV in evropska poslanka Irena Joveva, nekdanji poslanec LDS in zdravnik Aleksander Merlo (zanj je slišati, da bi listo lahko vodil), nekdanja novinarka POP TV, danes poslanka Tamara Vonta, predsednik na volitvah propadle LMŠ, nekdanji premier, danes pa obrambni minister Marjan Šarec, odstopljeni minister in zdaj poslanec Uroš Brežan, nekdanja poslanka SAB Maša Kociper, nekdanja poslanka SMC, danes poslanka Svobode Janja Sluga, vodja podmladka stranke Matej Grah in diplomat Vojko Volk.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine