-0.7 C
Ljubljana
sobota, 11 januarja, 2025

Skrajni levičar Milan Brglez prestopa k svojim »rdečim tovarišem« v poslansko skupino SD

Nekdanji podpredsednik SMC Milan Brglez je obvestil poslansko skupino SMC, da iz nje izstopa. Ko bodo formalni postopki končani, bo prestopil v poslansko skupino SD. “To je plod tehtnega razmisleka in spoznanja, da lahko skupaj naredimo več dobrega za državo in državljane, da delimo številne vrednote in stališča,” je v izjavi v DZ dejal Brglez.

“Jaz imam to socialno občutljivost in želim na tem področju narediti več, skupaj lahko naredimo več,” je Brglez pojasnil svojo odločitev, da se pridruži poslanski skupini SD.

Podobno je o bodočem sodelovanju z Brglezom povedal tudi vodja poslanske skupine SD Matjaž Han: “Gre za spoznanje, da lahko skupaj naredimo več za vrednote socialne demokracije na Slovenskem in posledično več za ljudi.” Ob tem je poudaril, da so imeli v prejšnjem mandatu, ko je bil Brglez predsednik DZ, velikokrat ista stališča, vrednote in načela. “Ta prestop je predvsem vsebinski in ima bistveno manj političnega predznaka. Tu ni nobene teorije zarote, gre za to, da bomo z Brglezom dobili izvrstnega poslanca, strokovnjaka in človeka, ki lahko veliko naredi za socialno demokracijo, državo in deli naša stališča,” je dejal Han.

Več podrobnosti nista povedala, kot kaže, pa Brglez vsaj za zdaj ne bo vstopil tudi v stranko SD, bi bilo pa to možno v prihodnosti. Za zdaj tudi še nista razkrila, katere naloge bo Brglez prevzel v okviru poslanske skupine, je bilo pa neuradno slišati, da bi lahko vodil ustavno komisijo.

Brglez se je danes sicer zahvalil poslanski skupini SMC in ji zaželel vse dobro pri nadaljnjem delu, hkrati pa si je zaželel konstruktivnega sodelovanja v prihodnje. “Konec koncev je danes čas za združevanje in ne za ločevanja tako na levici kot levi sredini,” je dejal.

Brglezova pot s SMC se je razšla 26. junija, ko ga je izvršni odbor stranke izključil iz stranke. Zgodilo se je tri tedne po državnozborskih volitvah, ko so potekala pogajanja o začasnem prevzemu vodenja DZ v novem sklicu parlamenta do oblikovanja nove vlade. Strankini organi so predlagali, da funkcijo prevzame predsednik SMC Miro Cerar, Brglez pa je javno dejal, da je to pripravljen početi on.

Cerar je tedaj pojasnil, da so sklep o izključitvi sprejeli, ker je Brglez “z izrecnim in precej močnim nespoštovanjem odločitev izvršnega odbora oz. nasploh organov stranke povzročil kar precejšnjo škodo naši stranki”.

Brglez je na drugi strani ocenil, da je bila njegova izključitev zrežiran dogodek, očitke na svoj račun pa je označil kot neutemeljene. Glavni očitek naj bi bil ravno njegova “samokandidatura” za predsednika DZ. Omenjal je tudi možnost, da je na njegovo izključitev iz stranke vplivala želja po volilnem kongresu, na katerem bi se s predsednikom SMC Mirom Cerarjem pomeril za predsedniški položaj v stranki.

Opozoril je tudi, da postopka niso izpeljali v skladu s pravili, in se pritožil na sklep izvršnega odbora o njegovi izključitvi, o katerem v SMC še niso odločili, so pojasnili za STA.

V poslanski skupini SMC so danes sicer potrdili, da so prejeli Brglezovo obvestilo o izstopu, in pojasnili, da bodo o tem obvestili predsednika DZ Dejana Židana. S tem bo tudi formalno odprta možnost za prestop Brgleza v poslansko skupino SD.

No, ob tem sicer malo čudi, da ni prestopil kar k ekstremistični Levici, s katero se je pred volitvami prizadeval za priznanje Palestine. No, sicer pa kakšne bistvene razlike med Levico in SD ni. Obe sta stranki, ki sta v službi postkomunistične globoke države!

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine