0.9 C
Ljubljana
sobota, 18 januarja, 2025

Salonit Anhovo zavezan prehodu v brezogljično proizvodnjo cementa

Piše: J. S.

Na letošnjem 24. posvetu o okoljskih izzivih so se v Moravskih Toplicah predstavili tudi sodelavci iz ene najsodobnejših evropskih cementarn in edine cementarne v Sloveniji. Ob predstavitvi načrtov za zeleni prehod cementarne je član uprave dr. Tomaž Vuk, ki vodi strokovni in investicijski proces razogljičenja tovarne, izpostavil zavezo k prehodu v brezogljično proizvodnjo cementa. 

»Salonit Anhovo je zavezan prehodu v brezogljično proizvodnjo cementa, saj ne želi biti pasiven opazovalec podnebnih in družbenih sprememb,« je poudaril dr. Vuk. Na podlagi svojih zavez je Salonit Anhovo razvojne načrte podjetja razdelil na tri obdobja, ki v celoti sledijo principom krožnega gospodarstva ter ciljem »stalnega zniževanja vplivov na okolje in hkratnemu višanju kakovosti cementa.«

Industrija je postavljena pred dvojni izziv 

V prvem obdobju bodo v cementarni za zeleni prehod uporabili že znane tehnologije, npr. sončne elektrarne. V drugem obdobju do leta 2030 bodo razvijali zelene tehnologije, kjer želijo biti aktivno vključevati v inovacijske procese in med prvimi pripraviti ter v proizvodnjo vključiti nove inovacijske zelene rešitve. Implementacija zelenih tehnologij čaka Salonit Anhovo v tretjem obdobju, po letu 2030. Kot je v svojem nagovoru poudaril dr. Vuk, je pred celotno industrijo dvojni izziv. Prvi je, kako pravočasno razviti nove tehnološke rešitve, ki bodo zadostni za zmanjšanje podnebnih sprememb. Drugi izziv pa je, da »moramo prav tako poglobljeno misliti o novih načinih konstruktivne komunikacije in dialoga, ki bodo omogočili implementacijo teh rešitev.«

Foto: Salonit Anhovo

Na strokovnem posvetu je spregovorila tudi dr. Tanja Ljubič Mlakar, ki je predstavila  prispevek »Vloga uporabe alternativnih surovin na poti v brezogljično proizvodnjo cementa.« Poudarila je, da je »cement takoj za vodo drugi najbolj uporabljen material na svetu« in je zaradi obsega uporabe pomemben vir emisij CO2. »Zato je toliko bolj pomembno, da se proizvodnja cementa in betona transformira v proizvodnjo brez emisij CO2, čemur smo v Salonitu Anhovo zavezani.«

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine