Piše: C. R.
Cementarna Salonit Anhovo je v zadnjih 15 letih investirala več kot 150 milijonov evrov za aktivnosti, ki pomembno razbremenjujejo njihov vpliv na okolje. Postopoma se transformirajo v brezoglično cementarno. Pomemben korak na poti k temu cilju je današnji podpis dogovora s podjetjem Interenergo za gradnjo ene največjih sončnih elektrarn na strehi v celotni Sloveniji.
Podjetji Salonit Anhovo in Interenergo bosta h gradnji sončne elektrarne pristopili v obliki partnerstva med porabnikom energije in ponudnikom energetskih storitev. Vso pričakovano proizvedeno električno energijo, kar je približno 2.120 MWh, bo Salonit Anhovo neposredno odkupoval od Interenerga. Proizvedena energija se bo v proizvodnem procesu Salonita Anhovo v celoti tudi porabila, brez bremenitve prenosnega in distribucijskega omrežja. Z gradnjo elektrarne, katere površina bo 11.180 m2, bodo pričeli konec novembra 2021 in zaključili predvidoma maja 2022.
Predsednik uprave Salonita Anhovo, Julijan Fortunat, pravi, da gre za zelo pomemben korak k realizaciji razvojnih načrtov podjetja, ki je zavezano k trajnostnemu razvoju in postopni transformaciji k brezogličnemu delovanju do leta 2035. »Proizvodnja cementa je energetsko zelo intenzivna dejavnost, zato je v luči zelenega prehoda pomembno tako povečevanje energetskega deleža iz obnovljivih virov kot tudi izboljševanje energetske učinkovitosti samega procesa z vlaganjem v najnovejše tehnologije,« še dodaja. Pridružuje se mu še dr. Tomaž Vuk, član uprave Salonita Anhovo, ki pravi, da so »investicije v inovativne in okolju prijazne tehnologije ter hkrati v nove poslovne modele za cementarno ključne, ker tako zmanjšujemo ogljični odtis. Z novo sončno elektrarno bomo posredno prispevali k znižanju do 995 ton CO2 letno.«
V Salonitu Anhovo so prepričani, da lahko s projektnim povezovanjem podjetji iz različnih panog dosežejo uspešno zeleno transformacijo. Pri tem mag. Dejan Zwitter, član uprave Salonita Anhovo, opozarja, da je zelo pomembno, da najdejo prave sogovornike, s katerimi si delijo podoben pogled, cilje in vizijo. Za takega se je izkazal Interenergo, s katerim bodo skupaj sooblikovali kvalitetno partnerstvo na področju obnovljivih virov energije.
»Sončne elektrarne omogočajo zanesljivo in okolju prijazno proizvodnjo električne energije, za katero se odloča vse več domačih in tujih podjetij,« pravijo na Interenergu in dodajajo, da so zanesljiv partner in investitor, ki lahko pravnim subjektom priskrbi lastno proizvodnjo električne energije. To je model energetskega pogodbeništva, ki predstavlja partnerstvo med porabnikom energije v objektu in ponudnikom energetskih storitev.
Vir: Salonit Anhovo